بوی نوزاد مانع پرخاشگری مردان می شود اما زنان را تحریک می کند

خلاصه: هگزادکانال، مولکولی که توسط انسان دفع می شود و به وفور در پوست سر نوزادان یافت می شود، تغییرات رفتاری را در بزرگسالانی که در معرض آن قرار دارند، ایجاد می کند. در زنان، این مولکول باعث کاهش تبادلات نورونی در بخش های تصمیم گیری اجتماعی مغز می شود ولی باعث تحریک این نواحی در مردان می شود.

یک مطالعه جدید و جالب نشان داده است که یک ماده شیمیایی دفع شده توسط نوزادان می تواند بر پرخاشگری در انسان تأثیر بگذارد. این یافته‌ها پاسخ‌های عجیب جنسی را به این ماده شیمیایی نشان می‌دهد که در زنان باعث پرخاشگری می‌شود اما در مردان مانع پرخاشگری می‌شود.

هگزادکانال (HEX) یک ماده شیمیایی است که اخیراً کشف شده و در رفتار موش نقش دارد. مطالعه‌ای در سال 2015 گزارش داد که HEX پاسخ‌های استرس را در موش‌ها از طریق فرآیندی به نام بافر اجتماعی کاهش می‌دهد. تحقیقات جدیدتر نشان داده است که قرار گرفتن در معرض HEX در انسان ممکن است واکنش مبهوت کننده فرد را کاهش دهد، که نشان می دهد این ماده شیمیایی در تعدیل رفتار انسان نقش دارد.

این تحقیق جدید با بررسی تأثیر HEX بر پرخاشگری بر آن یافته‌های قبلی استوار است. به طور خاص، پژوهش بر تفاوت‌های پرخاشگری ناشی از HEX بین مردان و زنان متمرکز بود.

ایوا میشور، محقق ارشد این پروژه توضیح می‌دهد: «ما دریافتیم که HEX هیچ بوی محسوسی ندارد، اما وقتی آن را استشمام می‌کنید، بر نحوه رفتار شما با دیگران تأثیر می‌گذارد – به‌ویژه بر واکنش‌های تهاجمی شما به دیگران».

در حالی که HEX واقعاً بر پاسخ‌های پرخاشگرانه در گروه تأثیر می‌گذاشت، نتایج به‌طور ناسازگاری مربوط به جنسیت بود. زنانی که در معرض این ماده شیمیایی قرار گرفتند پرخاشگری بیشتری نشان دادند در حالی که مردان پرخاشگری کمتری نشان دادند.

تعداد کمی از شرکت‌کنندگان یکی از تست‌های رفتاری را در حالی که فعالیت مغز با استفاده از تصویربرداری تشدید مغناطیسی عملکردی (fMRI) اندازه‌گیری می‌شد، انجام دادند. هم در مردان و هم در زنان، قرار گرفتن در معرض HEX باعث افزایش فعالیت در شکنج زاویه ای چپ شد، اما اتصال از آن ناحیه مغز به سایرین به طور قابل توجهی بین جنس متفاوت بود.

محققان با استخدام نزدیک به 200 نفر، ابتدا تأثیر HEX بر پرخاشگری را در دو آزمایش رفتاری مختلف بررسی کردند. این آزمایش‌ها برای اندازه‌گیری پاسخ‌های پرخاشگرانه یک فرد طراحی شده‌اند و یافته‌ها نشان می‌دهد قرار گرفتن در معرض HEX واقعاً بر پرخاشگری تأثیر می‌گذارد.

به نظر می‌رسد HEX بر مردان تأثیر می‌گذارد که مقررات اجتماعی بیشتری وجود دارد، پرخاشگری آنها تحت کنترل بوده و به عنوان یک سیگنال «سرد شدن» برای آنها عمل می‌کند، در حالی که در زنان این مقررات کاهش یافته و می‌توان آن را به عنوان یک میشور توضیح می‌دهد که سیگنال «آزاد کن».

اینکه چرا قرار گرفتن در معرض HEX منجر به چنین پاسخ های متفاوتی بین مردان و زنان می شود یک راز است. اما محققان فرض می‌کنند که این پاسخ‌های جنسی می‌تواند ابزاری باشد که نوزادان برای افزایش شانس بقای خود تکامل یافته‌اند.

بخشی از مطالعه جدید وجود HEX را در نوزادان تازه متولد شده بررسی کرد. محققان دریافتند که HEX بیشترین فراوانی را در پوست سر نوزاد تازه متولد شده دارد. نوام سوبل، محقق دیگری که روی این پروژه کار می کند، حدس می زند که HEX می تواند یک ابزار مهم سیگنالینگ شیمیایی از نوزاد به والدینش باشد.

سوبل می گوید: نوزادان نمی توانند از طریق زبان ارتباط برقرار کنند، بنابراین ارتباط شیمیایی برای آنها بسیار مهم است. “به عنوان یک کودک، به نفع شماست که مادرتان را پرخاشگرتر کنید و از پرخاشگری در پدرتان بکاهید.”

سوبل به پدیده رایج کودک کشی در قلمرو حیوانات اشاره می کند. تشدید پرخاشگری پدری با نوزادکشی در پستانداران مرتبط است، در حالی که افزایش پرخاشگری مادر به طور کلی به دفاع مادر از فرزندانش تبدیل می شود.

محققان در مطالعه جدید منتشر شده حدس می زنند: «اگر نوزادان مکانیزمی در اختیار داشتند که پرخاشگری را در زنان افزایش می داد اما در مردان آن را کاهش می داد، این امر احتمالاً بقای آنها را افزایش می داد.

اخطارهای زیادی در این مطالعه وجود دارد که قطعی بودن یافته های آن را محدود می کند. ارتباط بین قرار گرفتن در معرض HEX و تغییرات فعالیت مغز هنوز مشاهداتی است، با کارهای بیشتری برای درک اینکه چگونه استشمام ساده HEX می‌تواند این تغییرات را ایجاد کند، مورد نیاز است. به علاوه، اگرچه سطوح قابل توجهی از HEX را می توان در پوست سر نوزاد تازه متولد شده تشخیص داد، اما هنوز مشخص نیست که آیا حجم ماده شیمیایی ترشح شده توسط نوزادان برای ایجاد هرگونه تغییر رفتاری قابل اندازه گیری کافی است یا خیر.

با این وجود، یافته‌های قانع‌کننده، بینشی در مورد نقشی که بوها می‌توانند بر رفتارهای والدین جدید تأثیر بگذارند ، فراتر از آزاد کردن صرفاً مواد شیمیایی حس خوب مانند دوپامین ارائه می‌دهند.

مطالعه جدید در مجله Science Advances منتشر شده است .

سایت فارسیدو

تمامی محتوا و آموزشهای خانواده، ازدواج و روانشناسی سایت ” فارسیدو” توسط تیم تخصصی و با استفاده از منابع علمی و به روز تهیه شده و در اختیار شما قرار داده شده است. کپی برداری و استفاده از مطالب با ذکر نام و آدرس سایت بلامانع است.

با 5 ستاره از ما حمایت کنید
5/5
در linkedin به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در email به اشتراک بگذارید
در facebook به اشتراک بگذارید
پذیرش ناپدری و نامادری جدید

چگونه پذیرش ناپدری و نامادری جدید را برای کودکان آسانتر کنیم؟

من نامادری هستم چه باید کنم؟ چگونه ناپدری مهربان باشیم؟ ارتباط، صبر، ایجاد استانداردهای توافق شده توسط بزرگسالان درگیر و تثبیت نقش عضو جدید در خانواده ای که قبلاً زندگی نامه قبلی دارد، کلیدی است تا داستان «سیندرلا» تکرار نشود.

ادامه مطلب »
چگونه یک ناپدری خوب باشیم پدرخواندگی موفق

چگونه ناپدری خوب باشیم | پدرخواندگی موفق

پدرناتنی باید از همان ابتدا مرزها را تعیین کنید، اما باید برای تنش نیز آماده باشید. بچه ها ممکن است در مورد رابطه جدید مادرشان مشتاق نباشند و برای مدتی غیرعادی نیست که رفتار نامناسبی داشته باشند. سعی کنید این را شخصی نگیرید. تا جایی که می توانید با عشق خود سخاوتمند باشید، حتی در مواقع سخت، و به احتمال زیاد با گذشت ماه ها و سال ها همه چیز یکنواخت خواهد شد.

ادامه مطلب »
خشونت علیه کودکان

خشونت علیه کودکان (جنسی – مدرسه – آنلاین)

خشونت علیه کودکان اشکال مختلفی دارد. می تواند فیزیکی، عاطفی یا جنسی باشد. این اتفاق در همه کشورها و در هر محیطی رخ می دهد – در خانه کودک، جامعه، مدرسه و آنلاین. در برخی از نقاط جهان، نظم و انضباط خشونت آمیز از نظر اجتماعی پذیرفته شده و رایج است. و برای بسیاری از دختران و پسران، خشونت به دست افرادی است که به آنها اعتماد دارند – والدین یا مراقبان آنها، معلمان، همسالان و همسایگان.

ادامه مطلب »
تجاوزهای خطرناک برای کودکان از نظر سازمان های بین المللی

تجاوزهای خطرناک برای کودکان از نظر سازمان های بین المللی

از کشتار گسترده، معلولیت، آدم‌ربایی و خشونت جنسی گرفته تا استخدام در گروه‌های مسلح و اعتصاب به مدارس و بیمارستان‌ها، و همچنین تأسیسات آبی ضروری – کودکان ساکن در مناطق درگیری در سراسر جهان همچنان در مقیاسی تکان‌دهنده مورد حمله قرار می‌گیرند. 

ادامه مطلب »
پسر لجباز

روش رفتار با پسر لجباز

والدین کودکان اغلب با عصبانیت ها و نگرش های دوران کودکی دست و پنجه نرم می کنند. بنابراین اگر شما یکی از آنها هستید، ما به شما کمک می کنیم تا بفهمید چگونه با یک پسر لجباز رفتار کنید.

ادامه مطلب »
دختر لجباز

تکنیک معجزه آسا رفتار با دختر لجباز

خلق و خو چیزی است که ما با آن متولد می شویم. بچه ها می توانند خلق و خوی داشته باشند و اگر دختر شما لجباز است، باید بفهمید که شما تنها نیستید که بچه لجبازی دارید. بسیاری از والدین دارای فرزندان لجباز هستند و وقتی بچه ها خیلی کوچک هستند اشکالی ندارد. اما روشی که با کودک لجباز خود رفتار می کنید، تفاوت بزرگی را در نوع بزرگسالی آنها ایجاد می کند. مرحله کودک نوپا و مرحله نوجوان سخت ترین مرحله در نظر گرفته می شود.

ادامه مطلب »
نوشتن دیدگاه