چهارشنبه, اردیبهشت ۲۸, ۱۴۰۱

بوی نوزاد مانع پرخاشگری مردان می شود اما زنان را تحریک می کند

خلاصه: هگزادکانال، مولکولی که توسط انسان دفع می شود و به وفور در پوست سر نوزادان یافت می شود، تغییرات رفتاری را در بزرگسالانی که در معرض آن قرار دارند، ایجاد می کند. در زنان، این مولکول باعث کاهش تبادلات نورونی در بخش های تصمیم گیری اجتماعی مغز می شود ولی باعث تحریک این نواحی در مردان می شود.

یک مطالعه جدید و جالب نشان داده است که یک ماده شیمیایی دفع شده توسط نوزادان می تواند بر پرخاشگری در انسان تأثیر بگذارد. این یافته‌ها پاسخ‌های عجیب جنسی را به این ماده شیمیایی نشان می‌دهد که در زنان باعث پرخاشگری می‌شود اما در مردان مانع پرخاشگری می‌شود.

هگزادکانال (HEX) یک ماده شیمیایی است که اخیراً کشف شده و در رفتار موش نقش دارد. مطالعه‌ای در سال 2015 گزارش داد که HEX پاسخ‌های استرس را در موش‌ها از طریق فرآیندی به نام بافر اجتماعی کاهش می‌دهد. تحقیقات جدیدتر نشان داده است که قرار گرفتن در معرض HEX در انسان ممکن است واکنش مبهوت کننده فرد را کاهش دهد، که نشان می دهد این ماده شیمیایی در تعدیل رفتار انسان نقش دارد.

این تحقیق جدید با بررسی تأثیر HEX بر پرخاشگری بر آن یافته‌های قبلی استوار است. به طور خاص، پژوهش بر تفاوت‌های پرخاشگری ناشی از HEX بین مردان و زنان متمرکز بود.

ایوا میشور، محقق ارشد این پروژه توضیح می‌دهد: «ما دریافتیم که HEX هیچ بوی محسوسی ندارد، اما وقتی آن را استشمام می‌کنید، بر نحوه رفتار شما با دیگران تأثیر می‌گذارد – به‌ویژه بر واکنش‌های تهاجمی شما به دیگران».

در حالی که HEX واقعاً بر پاسخ‌های پرخاشگرانه در گروه تأثیر می‌گذاشت، نتایج به‌طور ناسازگاری مربوط به جنسیت بود. زنانی که در معرض این ماده شیمیایی قرار گرفتند پرخاشگری بیشتری نشان دادند در حالی که مردان پرخاشگری کمتری نشان دادند.

تعداد کمی از شرکت‌کنندگان یکی از تست‌های رفتاری را در حالی که فعالیت مغز با استفاده از تصویربرداری تشدید مغناطیسی عملکردی (fMRI) اندازه‌گیری می‌شد، انجام دادند. هم در مردان و هم در زنان، قرار گرفتن در معرض HEX باعث افزایش فعالیت در شکنج زاویه ای چپ شد، اما اتصال از آن ناحیه مغز به سایرین به طور قابل توجهی بین جنس متفاوت بود.

محققان با استخدام نزدیک به 200 نفر، ابتدا تأثیر HEX بر پرخاشگری را در دو آزمایش رفتاری مختلف بررسی کردند. این آزمایش‌ها برای اندازه‌گیری پاسخ‌های پرخاشگرانه یک فرد طراحی شده‌اند و یافته‌ها نشان می‌دهد قرار گرفتن در معرض HEX واقعاً بر پرخاشگری تأثیر می‌گذارد.

به نظر می‌رسد HEX بر مردان تأثیر می‌گذارد که مقررات اجتماعی بیشتری وجود دارد، پرخاشگری آنها تحت کنترل بوده و به عنوان یک سیگنال «سرد شدن» برای آنها عمل می‌کند، در حالی که در زنان این مقررات کاهش یافته و می‌توان آن را به عنوان یک میشور توضیح می‌دهد که سیگنال «آزاد کن».

اینکه چرا قرار گرفتن در معرض HEX منجر به چنین پاسخ های متفاوتی بین مردان و زنان می شود یک راز است. اما محققان فرض می‌کنند که این پاسخ‌های جنسی می‌تواند ابزاری باشد که نوزادان برای افزایش شانس بقای خود تکامل یافته‌اند.

بخشی از مطالعه جدید وجود HEX را در نوزادان تازه متولد شده بررسی کرد. محققان دریافتند که HEX بیشترین فراوانی را در پوست سر نوزاد تازه متولد شده دارد. نوام سوبل، محقق دیگری که روی این پروژه کار می کند، حدس می زند که HEX می تواند یک ابزار مهم سیگنالینگ شیمیایی از نوزاد به والدینش باشد.

سوبل می گوید: نوزادان نمی توانند از طریق زبان ارتباط برقرار کنند، بنابراین ارتباط شیمیایی برای آنها بسیار مهم است. “به عنوان یک کودک، به نفع شماست که مادرتان را پرخاشگرتر کنید و از پرخاشگری در پدرتان بکاهید.”

سوبل به پدیده رایج کودک کشی در قلمرو حیوانات اشاره می کند. تشدید پرخاشگری پدری با نوزادکشی در پستانداران مرتبط است، در حالی که افزایش پرخاشگری مادر به طور کلی به دفاع مادر از فرزندانش تبدیل می شود.

محققان در مطالعه جدید منتشر شده حدس می زنند: «اگر نوزادان مکانیزمی در اختیار داشتند که پرخاشگری را در زنان افزایش می داد اما در مردان آن را کاهش می داد، این امر احتمالاً بقای آنها را افزایش می داد.

اخطارهای زیادی در این مطالعه وجود دارد که قطعی بودن یافته های آن را محدود می کند. ارتباط بین قرار گرفتن در معرض HEX و تغییرات فعالیت مغز هنوز مشاهداتی است، با کارهای بیشتری برای درک اینکه چگونه استشمام ساده HEX می‌تواند این تغییرات را ایجاد کند، مورد نیاز است. به علاوه، اگرچه سطوح قابل توجهی از HEX را می توان در پوست سر نوزاد تازه متولد شده تشخیص داد، اما هنوز مشخص نیست که آیا حجم ماده شیمیایی ترشح شده توسط نوزادان برای ایجاد هرگونه تغییر رفتاری قابل اندازه گیری کافی است یا خیر.

با این وجود، یافته‌های قانع‌کننده، بینشی در مورد نقشی که بوها می‌توانند بر رفتارهای والدین جدید تأثیر بگذارند ، فراتر از آزاد کردن صرفاً مواد شیمیایی حس خوب مانند دوپامین ارائه می‌دهند.

مطالعه جدید در مجله Science Advances منتشر شده است .

سایت فارسیدو

تمامی محتوا و آموزشهای خانواده، ازدواج و روانشناسی سایت ” فارسیدو” توسط تیم تخصصی و با استفاده از منابع علمی و به روز تهیه شده و در اختیار شما قرار داده شده است. کپی برداری و استفاده از مطالب با ذکر نام و آدرس سایت بلامانع است.

با 5 ستاره از ما حمایت کنید
5/5
در linkedin به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در email به اشتراک بگذارید
در facebook به اشتراک بگذارید
حسادت چیست نشانه های حسادت

حسادت چیست

حسادت یک احساس پیچیده است. زمانی اتفاق می افتد که یک تهدید واقعی یا تصور شده برای یک رابطه بین فردی وجود داشته باشد. یک فرد ممکن است از شخص سومی به خاطر اینکه محبت های عزیزش را می گیرد یا به نظر می رسد که او را از بین می برد، ناراحت شود. 

ادامه مطلب »
حسادت دختر به مادر

حسادت دختر به مادر مرگبار است؟ بر اساس داستان واقعی

حسادت دختر به مادر می توان خطرناک باشد. در این بخش چندین رابطه سمی دختر و مادر آورده شده و نشان داده شده است که چگونه رابطه مادر-دختری از حالت عاطفی خارج می شود و به سمت یک رابطه سمی پیش می رود. راهکارهای مفیدی برای این موضوع ارائه شده است که نحوه صحیح رفتار کردن را آموزش می دهد.

ادامه مطلب »
پدربزرگ یا مادربزرگ افسانه ای شویم

پدربزرگ یا مادربزرگ افسانه ای شویم

این اتفاق که یکی از پدربزرگ ها و مادربزرگ ها(مادری یا پدری) بیشتر از دیگری با کودک وقت بگذرانند کاملا طبیعی است، اما این موضوع به صمیمت ربطی ندارد، بنابراین شما همان کارهایی را بکنید که اکنون باید به عنوان پدربزرگ و مادربزرگ انجام دهید. خاطرات و تجربیات خود را در قابل داستان برای کودکان بگویید و یا حتی شخصیت های جذاب به آن اضافه کنید تا جذاب تر شود. سعی کنید در مورد موضوعات روز، فیلم ها و بازی ها اطلاعات کسب کنید و خود را با نسل جدید به روز نگه دارید تا درک بهتری نسبت به آن ها داشته باشید.

ادامه مطلب »
چالش های والد ناتنی شدن!

چالش های والد ناتنی شدن!

اگر می توانید قبل از شروع زندگی مشترک با فرزند ناتنی خود آشنا شوید. می توانید با هم به گردش بروید یا فعالیت هایی مانند پیاده روی، خواندن کتاب یا تماشای فیلم انجام دهید و یا کارهای عملی مثل کمک کردن به او در انجام تکالیف مدرسه و یا همراهی او برای رساندن به قرار دوستانه اش را انجام دهید. ازدواج کردن با فردی که از ازدواج قبلی خود فرزندی دارد، می تواند والد ناتنی را با مشکلاتی روبرو کند، زیرا احتمالا ارتباط برقرار کردن با فرزندانی که شما والد او نیستید، دشوار بوده و به آگاهی و مهارت هایی در این زمینه نیازمند است. در اینجا چند نکته که به شما کمک می کند، رابطه خود با فرزند ناتنی را درست کنید و نقش خود را به عنوان یک والد ناتنی راحتتر کنید، بیان خواهیم کرد.همسر سابق شریک زندگی شما، به زمان نیاز دارد که به حضور شما در زندگی فرزندش کنار بیاید و بتواند به شما اعتماد کند.

ادامه مطلب »
روش تربیتی فرزند به نام قانون مادر بزرگ

روش جدید تربیتی فرزند به نام قانون مادربزرگ

قانون انضباطی مادربزرگ، به روش تربیتی انضباطی گفته می شود که مادربزرگ ها برای تربیت فرزند خود استفاده می کردند. والدین با کمک گرفتن از این قانون می توانند کودک خود را مجبور به انجام مسئولیت ها و وظایفی کنند که از نظر آن ها ناخوشایند است. کی از قوانین مادربزرگ این است که، «زمانی می توانی بازی کنی که کارت را انجام داده باشی»، این روش بر این اصل استوار است که انجام دادن یک مسئولیت ناخوشایند زمانی که بعد از آن لذتی باشد، راحت تر خواهد بود.

ادامه مطلب »
رفتار با مادرناتنی و مادرخوانده (1)

چگونه با مادر ناتنی خود رفتار کنیم؟

متاسفانه به خاطر چهره بدی که در فیلم ها و داستان ها از مادر ناتنی ساخته شده است، اغلب افراد ذهنیت منفی نسبت به مادر ناتنی دارند و اگر نوجوانی در شرایطی قرار بگیرد که باید با مادر ناتنی خود زندگی کند، احساس نگرانی و ترس داشته باشد. اما باید گفت همیشه یک مادر ناتنی، یک فرد بد و آزارگر نیست؛ اگر برخورد درستی با این موضوع داشته باشید، ممکن است حتی از حضور او در خانواده خود راضی و خوشحال شوید.

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خوش آمدید!

به حساب خود در زیر وارد شوید

رمز عبور خود را بازیابی کنید

لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را برای بازنشانی رمز عبور خود وارد کنید.

افزودن لیست پخش جدید