چهارشنبه, اردیبهشت ۲۸, ۱۴۰۱

پدربزرگ یا مادربزرگ افسانه ای شویم

این اتفاق که یکی از پدربزرگ ها و مادربزرگ ها(مادری یا پدری) بیشتر از دیگری با کودک وقت بگذرانند کاملا طبیعی است، اما این موضوع به صمیمت ربطی ندارد، بنابراین شما همان کارهایی را بکنید که اکنون باید به عنوان پدربزرگ و مادربزرگ انجام دهید. خاطرات و تجربیات خود را در قابل داستان برای کودکان بگویید و یا حتی شخصیت های جذاب به آن اضافه کنید تا جذاب تر شود. سعی کنید در مورد موضوعات روز، فیلم ها و بازی ها اطلاعات کسب کنید و خود را با نسل جدید به روز نگه دارید تا درک بهتری نسبت به آن ها داشته باشید.
پدربزرگ یا مادربزرگ افسانه ای شویم

پدربزرگ و مادربزرگ بودن یک جایگاه ارزشمند برای هر فرد است در این دوره فرد سرشار از تجربه و احساسات است و دوست دارد با تلاش های خود به نوه اش کمک کند. اما در این میان نگرانی هایی وجود دارد که چه رفتارها و چه گفتارهایی بهتر است داشته باشیم تا باعث آزرده شدن فرزندان و نوه نشویم و بتوانیم شکاف نسل ها را درک کرد.

آموزش پدربزرگ و مادر بزرگ

مطمئناً هر مادربزرگ یا پدربزرگی دوست دارد برای نوه هایش سرگرم کننده، خوب و دوست داشتنی باشد، اما رسیدن به چنین هدفی به زمان و تلاش نیاز دارد. در این مقاله در مورد 10 راه کار برای تبدیل شدن شما به بهترین پدربزرگ و مادربزرگ که می توانید باشید، ارائه خواهیم کرد.

در تصمیم گیری های فرزندتان دخالت نکنید.

شما به عنوان پدربزرگ و مادربزرگ، سال ها تجربه فرزندپروری دارید و ممکن است تصور کنید که یک متخصص هستید و فرزندتان به عنوان والدین جدید بی تجربه هستند و به راهنمایی شما نیاز دارند؛ اما باید گفت این طرز تفکر بسیار اشتباه می باشد.

شارون اونیل، درمانگر خانواده نیویورکی می گوید:«هرچند که سخت است، باید بفهمید که نوبت آن ها است که تصمیمات مرتبط با فرزندانشان را بگیرند و پدربزرگ ها و مادربزرگ ها نباید مانع این کار شوند.»

اونیل معتقد است، زمانی که نظر یا توصیه ای به والدین جدید ارائه می کنید، مهم نیست که چقدر حسن نیت داشته باشید، این احتمال وجود دارد که آن ها تصور کنند به آن ها اعتماد ندارید یا به تصمیمات آن ها احترام نمی‌گذارید. در عوض، می توانید معادله را برگردانید و اجازه دهید کنجکاوی شما راهگشا باشد.

از آن ها در مورد علایق نوه خود، آخرین دستاوردها و ترفندهایی که او را سرگرم می کند، سوال بپرسید. وقتی در مورد تغذیه، مسائل بهداشتی یا عادات خواب می‌پرسید، باید حواستان باشد که نمی خواهید این احساس را به والدین بدهید که دارید در کار آن ها مداخله می کنید. سوال های ساده و بدون قضاوت نشان می‌دهد که شما به آن ها و نوه هایتان اهمیت می‌دهید و به شما این فرصت را می دهد که در هر چالشی از فرزندتان حمایت کنید.

پدربزرگ یا مادربزرگ افسانه ای
پدربزرگ یا مادربزرگ افسانه ای شویم

هم سطح بچه ها شوید و با آن ها بازی کنید.

پدربزرگ و مادربزرگ ها می توانند مانند بچه ها بدون مسئولیت باشد. پس از آن لذت ببرید! روی زمین بنشینید و با نوزاد جدید خود بازی کنید. نمایش های عروسکی خنده دار را با عروسک های انگشتی اجرا کنید، از خودتان داستان اختراع کنید و چهره بسازید. می توانید در ارتباط با بچه های بزرگتر به جای اینکه مدام جوک بگویید با هم فیلم های خنده دار تماشا کنید.

با پدربزرگ و مادربزرگ دیگر نوه ی خود رقابت نکنید.

کارشناس خانواده فارسیدو می گوید: «این اتفاق که یکی از پدربزرگ ها و مادربزرگ ها(مادری یا پدری) بیشتر از دیگری با کودک وقت بگذرانند کاملا طبیعی است، اما این موضوع به صمیمت ربطی ندارد، بنابراین شما همان کارهایی را بکنید که اکنون باید به عنوان پدربزرگ و مادربزرگ انجام دهید.»

نیازهای نوه خود را به خاطر بسپارید.

این را بدانید که چیزی به نام عشق بیش از حد وجود ندارد و از آن گذشته نزدیکی به پدربزرگ و مادربزرگِ دیگر نمی تواند از میزان اهمیت و دوست داشتنی بودن شما برای نوه هایتان کم کند، مگر اینکه خودتان این اجازه را بدهید.

در نتیجه از رقابت با پدربزرگ و مادربزرگ دیگر نوه هایتان دست بردارید و به خاطر این که آن ها می توانند زمان بیشتری را به نوه ها بگذرانند، ناامید نشوید.

آرامش خود را حفظ کنید.

شاید فراموش کرده اید که بچه ها نامرتب هستند و می توانند همه جا را کثیف کنند! باید این موضوع را به خاطر بسپارید و آن را بپذیرید، این باعث می شود زمانی که تکه های نان تستی که در دست نوه ی شماست همه جا می ریزد، عصبانی یا ناراحت نشوید.

بهتر است یک محدوه برای بازی کردن نوه ی خود تعیین کنید و به او بگویید اجازه ورود به جاهای دیگر را ندارد. از آنجایی که نمی خواهید مجبور شوید با جاروبرقی پشت سر نوه های خود راه بیافتید و تکه های نان و غذای آن ها را جمع کنید، می توانید برای آن ها یک محل غذا خوردن درست کنید برای مثال از یک رومیزی تمیز استفاده کنید و حتی روی فرش را با پارچه یا روفرشی بپوشانید.

همچنین باید وسایل خطرناک مثل چاقو، کبریت، سموم گیاهی یا حشره کش ها و… را از دسترس آن ها دور کنید و قسمت هایی که از خانه را که می تواند خطرناک باشد مثل پنجره، بالکن یا در حیاط را ببندید و کودکان را از این محل ها دور نگهدارید.

فقط به نوه هایتان اسباب بازی هدیه ندهید، بلکه با آن ها خاطره بسازید.

دیدن چهره ذوق زده و خوشحال نوه هایتان زمانی که اسباب بازی جدیدی که برایشان خریده اید را می بینند، بسیار وسوسه کننده است و باعث می شود شما دوست داشته باشید هر بار برای آن ها چیز جدیدی بخرید. اما بهتر است، با آن ها وقت بگذرانید و خاطره بسازید. برای مثال اگر نوه شما عاشق قطار است، می توانید به جای هدیه دادن یک قطار اسباب بازی به او، او را جایی ببرید که قطار را از نزدیک ببیند و در صورت امکان سوار قطار شوید و به یک سفر چند ساعته با او بروید؛ این تجربیات بسیار دلنشین تر و ماندگارتر خواهند بود.

تجربه های خود را با عکس یا فیلم گرفتن مستند کنید تا در خاطرات نوه هایتان بمانند. می توانید از این عکس ها یک آلبوم بسازید و هر بار به عکس های آن اضافه کنید، با این روش هر بار که نوه شما این عکس ها را ببینید خاطرات خوشِ با هم بودنتان را به یاد می آورد و خوشحال می شود.

این عکس ها می تواند از هر لحظه ای که شما با نوه هایتان وقت می گذرانید، باشد؛ برای مثال وقتی برایش یک داستان سرگرم کننده می گویید، کاردستی می سازید، بازی می کنید هم می توانید عکس بگیرید و در آلبوم خود نگهدارید.

پدربزرگ یا مادربزرگ افسانه ای

 تمایل بیش از حد به دیدن نوه هایتان را کنترل کنید.

سعی کنید اشتیاق خود را کنترل کنید و از بیش از حد رفتن به منزل فرزندتان برای ملاقات با نوه هایتان خودداری کنید، زیرا این موضوع می تواند باعث ایجاد مشکل برای آن ها شود.

بسیاری از پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها زمانی که به طور مکرر برای ملاقات با فرزندان و نوه‌ های خود دعوت نمی شوند، احساس ناامیدی و ناراحتی می کنند و ظاهراً نمی‌دانند که چقدر انتظارات و توقع زیادی دارند.

همانطور که نوه های شما بزرگتر می شوند، باید به راه هایی فکر کنید که به جای گذراندن زمان های زیاد، با آن ها زمان با کیفیتی را سپری کنید که برای والدین هم مفید باشد؛ بهتر است رفت و آمد شما به گونه ای باشد که برای فرزندتان ایجاد مزاحمت نکند و آن ها مجبور نباشند برای دعوت از شما برنامه ریزی های زیادی کنند.

از تبعیض گذاشتن بین نوه هایتان بپرهیزید.

توجه زیاد به نوزاد تازه به دنیا آمده و نادیده گرفتن خواهر یا برادر 3 ساله اش، می تواند یک اشتباه بزرگ است که ممکن است پدربزرگ و مادربزرگ ها مرکتب آن شوند.

این موضوع که تحت تاثیر جذابیت و کوچکی نوه تازه به دنیا آمده خود قرار بگیرید، طبیعی است و نمی توان آن را انکار کرد. اما هر کودکی این دوران را پشت سر می گذارد، بنابراین این وظیفه شما است که در هر صورت و در هر سنی به آن ها عشق بورزید.

بچه ها واقعاً باهوش هستند و اگر فقط زمانی آن ها را دوست دارید که بهترین رفتار خود را دارند یا در حالی ساکت و بی دردسر هستند، آن ها این موضوع را می فهمد و محتاط خواهند بود. گویر به این نوع از پدربزرگ یا مادربزرگ ها “رفیق نیمه راه یا رفیق روزهای خوش” می گوید.

بهترین راه برای جلوگیری از تبعیض بین نوه های خود این است که برای هر کدام از آن ها جداگانه وقت بگذارید و به دیدن آن ها بروید. وقتی رقابت خواهر و برادری در بین فرزندان وجود نداشته باشد، بچه ها در بهترین حالت خود قرار می‌گیرند. برای استفاده بهینه از زمان با هم بودنتان، فعالیت هایتان را با علایق نوه خود تنظیم کنید.

برای ارتباط با نوه هایتان، خودتان پیش قدم شوید.

این وظیفه شماست که با نوه یا نوه های خود در ارتباط باشید. اگر از آن ها انتظار دارید این کار را انجام دهند، ناامید خواهید شد.

بهتر است بچه ها در مورد مساله ی حفظ ارتباط بی تفاوت و بی دغدغه باشند. اگر شما به دیدن آن ها تمایل دارید باید خودتان این کار را انجام دهید.

شارون اونیل، درمانگر نیویورکی

برای دیدن و ارتباط با او فقط منتظر تولدش نباشید، در کنار اینکه تولدش را به خاطر می سپارید، برای مناسبت های خاص دیگر را نیز جشن بگیرید، برای مثال برای تبریک گفتن روزهای خاصی که مربوط به آن هاست مثل روز دختر، روز کودک یا روز دانش آموز برای آن ها کارت تبریک بفرستید یا با یک کیک کوچک آن روز را با آن ها جشن بگیرید. این تجربیات را نیز می توانید با عکس ها و فیلم ها مستند کنید تا نوه شما آن ها را به خاطر بسپارد.

لحظات مهم نوه خود را از نزدیک دنبال کنید و در صورت امکان کنارش باشید، مثلاً زمانی که او تازه شروع به راه رفتن می کند به دیدنش بروید، در هر سنی او را به خاطر دستاوردهایش تشویق کنید از یادگیری سه چرخه‌ سواری تا کسب معدل خوب در مدرسه. از والدینش اجازه بگیرید و بعضی از نقاشی های او را به خانه برده و به در یخچال وصل کنید. در بازی‌های ورزشی، نمایش‌ هایی که او حضور دارد شرکت کنید و با صدای بلند او را تشویق کنید، برایش گل بیاورید و بخاطر موفقیتش همه را برای بستنی بیرون ببرید.

اونیل می گوید: «وقتی نوه شما بزرگ می شود، او شما را به عنوان پدربزرگ و مادربزرگی که همیشه برای تشویق او حضور داشتند به یاد می آورد، و این بسیار ارزشمند است. به یاد داشته باشید، این شانس بزرگی است که شما می توانید در بخش های جذاب و سرگرم کننده زندگی او حضور داشته باشید».

معتمد نوه خود باشید.

شما یک فرد مهم برای نوه های خود هستید زیرا آن ها شما را مثل والدین خود می دانند. به آن ها گوش کنید و آن ها را تشویق کنید که تا حد امکان با شما صحبت کنند. تماس های تلفنی را به رویدادهای خاصی مانند تولد و تعطیلات محدود نکنید. در عوض، هر از گاهی تماس های کوتاه و سرگرم کننده با او داشته باشید.

اولین روز مدرسه، امتحان، یک بازی بزرگ، یا قرار ملاقات با یک دوست جدید، همگی دلیل کافی برای تماس تلفنی هستند. اگر می توانید از تماس ویدیویی استفاده کنید( ارتباط وقتی که یکدیگر را می بینید می تواند سرگرم کننده تر باشد).

علایق نوه ‌تان، نام‌ هایی که برای عروسک‌ ها یا حیوانات عروسکی جدیدش می‌گذارد، کتاب‌هایی که خوانده‌ است را به خاطر بسپارید و درمکالمه بعدی درباره ی آن ها سوال بپرسید تا بدانند به آن ها توجه کرده‌اید.

پدربزرگ و مادربزرگ

خاطرات خانوادگی را به نوه هایتان به اشتراک بگذارید.

این باور و کلیشه که پدربزرگی که دائماً در مورد روزهای خوب گذشته صحبت می کند، فردی خسته کننده است، باعث می شود بسیاری از افراد مسن از صحبت کردن در مورد خاطرات گذشته خود بترسند.

از اینکه خاطرات و تاریخچه خانوادگیتان را برای بچه ها تعریف کنید، نترسید درعوض، به نقش خود به عنوان مورخ خانوادگی افتخار کنید، زیرا شما بین گذشته، حال و آینده پیوند ایجاد می کنید. داستان های خود را با طنز و ماجراجویی تقویت کنید و آن ها را کوتاه و دقیق نگه دارید تا نوه ها درگیر داستان شما شوند.

در مورد زندگی خود صحبت کنید، همچنین در مورد سال های اولیه کودکی والدین آن ها نیز صحبت کنید؛ با گذشت زمان که نوه شما بزرگتر می شود، بیشتر عاشق شنیدن داستان های سرگرم کننده و جذاب در مورد مادر یا پدرش در کودکی خواهد بود.

به این موضوع فکر کنید که چه چیزی از فرهنگ، تاریخ و شخصیت شما می تواند برای نوه شما مفید باشد و به او کمک کند، در واقع چه چیزی را می توانید به نسل بعدی منتقل کنید؟

کریستین لاولور

سایت فارسیدو

تمامی محتوا و آموزشهای خانواده، ازدواج و روانشناسی سایت ” فارسیدو” توسط تیم تخصصی و با استفاده از منابع علمی و به روز تهیه شده و در اختیار شما قرار داده شده است. کپی برداری و استفاده از مطالب با ذکر نام و آدرس سایت بلامانع است.

با 5 ستاره از ما حمایت کنید
5/5
در linkedin به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در email به اشتراک بگذارید
در facebook به اشتراک بگذارید
حسادت چیست نشانه های حسادت

حسادت چیست

حسادت یک احساس پیچیده است. زمانی اتفاق می افتد که یک تهدید واقعی یا تصور شده برای یک رابطه بین فردی وجود داشته باشد. یک فرد ممکن است از شخص سومی به خاطر اینکه محبت های عزیزش را می گیرد یا به نظر می رسد که او را از بین می برد، ناراحت شود. 

ادامه مطلب »
حسادت دختر به مادر

حسادت دختر به مادر مرگبار است؟ بر اساس داستان واقعی

حسادت دختر به مادر می توان خطرناک باشد. در این بخش چندین رابطه سمی دختر و مادر آورده شده و نشان داده شده است که چگونه رابطه مادر-دختری از حالت عاطفی خارج می شود و به سمت یک رابطه سمی پیش می رود. راهکارهای مفیدی برای این موضوع ارائه شده است که نحوه صحیح رفتار کردن را آموزش می دهد.

ادامه مطلب »
پدربزرگ یا مادربزرگ افسانه ای شویم

پدربزرگ یا مادربزرگ افسانه ای شویم

این اتفاق که یکی از پدربزرگ ها و مادربزرگ ها(مادری یا پدری) بیشتر از دیگری با کودک وقت بگذرانند کاملا طبیعی است، اما این موضوع به صمیمت ربطی ندارد، بنابراین شما همان کارهایی را بکنید که اکنون باید به عنوان پدربزرگ و مادربزرگ انجام دهید. خاطرات و تجربیات خود را در قابل داستان برای کودکان بگویید و یا حتی شخصیت های جذاب به آن اضافه کنید تا جذاب تر شود. سعی کنید در مورد موضوعات روز، فیلم ها و بازی ها اطلاعات کسب کنید و خود را با نسل جدید به روز نگه دارید تا درک بهتری نسبت به آن ها داشته باشید.

ادامه مطلب »
چالش های والد ناتنی شدن!

چالش های والد ناتنی شدن!

اگر می توانید قبل از شروع زندگی مشترک با فرزند ناتنی خود آشنا شوید. می توانید با هم به گردش بروید یا فعالیت هایی مانند پیاده روی، خواندن کتاب یا تماشای فیلم انجام دهید و یا کارهای عملی مثل کمک کردن به او در انجام تکالیف مدرسه و یا همراهی او برای رساندن به قرار دوستانه اش را انجام دهید. ازدواج کردن با فردی که از ازدواج قبلی خود فرزندی دارد، می تواند والد ناتنی را با مشکلاتی روبرو کند، زیرا احتمالا ارتباط برقرار کردن با فرزندانی که شما والد او نیستید، دشوار بوده و به آگاهی و مهارت هایی در این زمینه نیازمند است. در اینجا چند نکته که به شما کمک می کند، رابطه خود با فرزند ناتنی را درست کنید و نقش خود را به عنوان یک والد ناتنی راحتتر کنید، بیان خواهیم کرد.همسر سابق شریک زندگی شما، به زمان نیاز دارد که به حضور شما در زندگی فرزندش کنار بیاید و بتواند به شما اعتماد کند.

ادامه مطلب »
روش تربیتی فرزند به نام قانون مادر بزرگ

روش جدید تربیتی فرزند به نام قانون مادربزرگ

قانون انضباطی مادربزرگ، به روش تربیتی انضباطی گفته می شود که مادربزرگ ها برای تربیت فرزند خود استفاده می کردند. والدین با کمک گرفتن از این قانون می توانند کودک خود را مجبور به انجام مسئولیت ها و وظایفی کنند که از نظر آن ها ناخوشایند است. کی از قوانین مادربزرگ این است که، «زمانی می توانی بازی کنی که کارت را انجام داده باشی»، این روش بر این اصل استوار است که انجام دادن یک مسئولیت ناخوشایند زمانی که بعد از آن لذتی باشد، راحت تر خواهد بود.

ادامه مطلب »
رفتار با مادرناتنی و مادرخوانده (1)

چگونه با مادر ناتنی خود رفتار کنیم؟

متاسفانه به خاطر چهره بدی که در فیلم ها و داستان ها از مادر ناتنی ساخته شده است، اغلب افراد ذهنیت منفی نسبت به مادر ناتنی دارند و اگر نوجوانی در شرایطی قرار بگیرد که باید با مادر ناتنی خود زندگی کند، احساس نگرانی و ترس داشته باشد. اما باید گفت همیشه یک مادر ناتنی، یک فرد بد و آزارگر نیست؛ اگر برخورد درستی با این موضوع داشته باشید، ممکن است حتی از حضور او در خانواده خود راضی و خوشحال شوید.

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خوش آمدید!

به حساب خود در زیر وارد شوید

رمز عبور خود را بازیابی کنید

لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را برای بازنشانی رمز عبور خود وارد کنید.

افزودن لیست پخش جدید