چهارشنبه, اردیبهشت ۲۸, ۱۴۰۱

خصوصیات پسر مناسب برای ازدواج! آیا پسرم به سن ازدواج رسیده است؟

خوشبختی در زندگی مشترک و ازدواج برای هر دختر و پسر مهم است و این امر برای والدین خیلی حساس تر است. آیا پسر شما شرایط و امادگی لازم ازدواج دارد؟ آیا این پسر 22 شرط لازم برای ازدواج را دارد؟ یکی از ویژگی های آزاردهنده ای که یک مرد می تواند داشته باشد، بی توجهی به احساسات و خواسته های همسرش است و از سویی رابطه بد پسر با خانواده قبلی می تواند چالش های زیادی ایجاد کند.
خصوصیات پسر مناسب برای ازدواج! آیا پسرم به سن ازدواج رسیده است؟

ازدواج یکی از مهم ترین تصمیماتی است که هر دختر و پسری در زندگی خود می گیرد. این تصمیم می تواند روی جنبه های مختلف زندگی فرد اثرگذار باشد؛ بنابراین باید دقت و توجه زیادی برای گرفتن بهترین تصمیم به خرج داد.

هر دختر در برخورد با مساله ازدواج به این سوال می رسد که پسر رویاهای من باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟ برای پاسخ دادن به این سوال باید گفت، در وهله ی اول باید خود و معیارهایتان را بشناسید و سپس از خصوصیات یک پسر مناسب برای ازدواج نیز آگاه شوید تا در نهایت بتوانید انتخابی صحیح داشته باشید که نتیجه ی آن ازدواجی موفق است.

ویژگی های پسر مناسب برای ازدواج

در این مقاله قصد داریم ویژگی های یک پسر مناسب برای ازدواج را بیان کنیم، پس در صورتی که قصد ازدواج دارید و یا در رابطه آشنایی هستید، تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

متعهد و وفادار است.

یکی از ویژگی های مهمی که یک پسر برای ازدواج داشته باشد، وفاداری، پایبندی و متعهد بودن است. یک فرد وفادار علاوه بر اینکه فرصت های خیانت به شما را رد می کند، زمان هایی که شما با غریبه ای به مشکل برخورده اید نیز از شما دفاع می کند.

به بیان بهتر، گفتار و رفتار این فرد به گونه ای است که شما هر لحظه احساس امنیت و حمایت شدن دارید، پس نمی توانید وفاداری او را زیر سوال ببرید.

خصوصیات پسر مناسب برای ازدواج: متعد بودن
خصوصیات پسر مناسب برای ازدواج: متعد بودن

به بلوغ عاطفی و عقلی رسیده است.

بلوغ عاطفی به این معنی است که یک فرد توانایی درک احساسات دیگران و همچین کنترل عواطف و هیجانات خود را دارد. بلوغ عاطفی ربطی به سن فرد ندارد، افراد زیادی هستند که با سن بالا هنوز هم به پختگی و بلوغ عاطفی نرسیده اند، این افراد معمولا خودخواهانه رفتار می کنند و در موقعیت های مختلف، خود و خواسته هایشان را در اولویت قرار می دهند.

نشانه های بلوغ عاطفی در پسران

  • احساسات و عواطف خودش را می شناسد.
  • از مهارت های اجتماعی بالایی برخوردار است( زیرا با احساسات مردم هماهنگ است).
  • بتواند احساسات را با شما به اشتراک بگذارد.
  • برای رسیدن به اهدافش انگیزه دارد (زیرا او قادر است رفتار و احساسات خود را برای رسیدن به موفقیت در بلندمدت مدیریت کند).
  • احساسات شما را درک و با شما همدلی می کند.

بنابراین با توجه به موارد ذکر شده، می توان گفت بلوغ عاطفی منجر به تقویت رابطه و حفظ رابطه در طولانی مدت می گردد.

نشانه های بلوغ عاطفی در پسر
نشانه های بلوغ عاطفی در پسران

از حداقل شرایط مالی و اقتصادی برخودار است.

در جامعه امروزی، خریدن خانه، ماشین و برطرف کردن نیازهای اولیه زندگی بسیار دشوار است. البته این موضوع به شغل و سن فرد نیز بستگی دارد. حتی اگر شما به عنوان یک دختر مجرد، شاغل هستید و از نظر مالی مستقل هستید، باز هم شرایط اقتصادی کسی که می خواهید با او ازدواج کنید بسیار مهم است.

تامین مخارج زندگی و برنامه ریزی اقتصادی بر عهده ی مرد است، در نتیجه آن ها باید توانایی برنامه ریزی، پس انداز و تامین مالی را داشته باشند، در غیر این صورت زندگی مشترکشان دچار شکل خواهد شد.

برای مثال اگر شما با پسری در حال آشنایی هستید که علی رغم اینکه پزشک متخصص است، هنوز خانه، ماشین یا پس انداز قابل قبولی ندارد، باید در مورد او کمی محتاط عمل کنید. زیرا توانایی پس انداز کردن و مدیریت مالی در زندگی مشترک بسیار اهمیت دارد.

سایت روانشناسی سلامت

پسری که مسئولیت پذیر است.

یکی از ویژگی‌های بسیار مهم پسران مناسب برای ازدواج مسئولیت پذیری آن ها است مسئولیت پذیری به معنای انجام وظایف و مسئولیت هایی است که بر عهده فرد است. در واقع یک فرد مسئولیت پذیر تمام تلاش خود را برای انجام وظایفی که بر عهده دارد، به کار می گیرد و همواره برای ساختن یک زندگی خوب و آرام در تلاش و کوشش است.

یکی از راه هایی که می توان به مسئولیت پذیری مرد پی برد، توجه به نوع رفتار او با اعضای خانواده اش و در زمینه ی شغلی او است. زیرا مردان مسئولیت پذیر در زمینه شغلی و حرفه ای نیز احساس مسئولیت دارند و به وظایف خود به درستی عمل می کنند، همچنین در برابر اعضای خانواده خود نیز مسئولیت پذیر خواهند بود.

قابل اعتماد است.

اعتماد اساس هر رابطه موفق است. زمانی که شما به شریک زندگی خود اعتماد ندارید یا برعکس، رابطه شما نمی تواند در دراز مدت دوام بیاورد.

پس یکی از ویژگی های مهمی که باید در پسر وجود داشته باشد تا او را مناسب ازدواج کند قابل اعتماد بودن او است.

شما باید در ابتدای رابطه آشنایی، با اعتماد به آن ها شروع می کنید (البته نه اعتماد صد در صدی که باعث شود هشدارها را نادیده بگیرید) و سپس به مرور زمان میزان اعتماد شما به او با توجه به رفتارها و کارهایی که انجام می دهند، بیشتر یا کمتر خواهد شد، گاهی نیز طرف مقابل به گونه ای رفتار می کند که به کلی اعتماد شما به او از بین می رود.

صادق است.

صداقت یکی از شروط مهمِ پایداری و دوام یک رابطه است و یکی از عوامل تقویت اعتماد بین دو طرف است. زمانی که شما نتوانید از صحت و صداقت کلام طرف مقابل خود اطمینان داشته باشید و همیشه این تردید وجود داشته باشد که آیا او راست می گویند یا نه، نمی توانید به او اعتماد کنید. حفظ رابطه ای که در آن اعتماد وجود ندارد بسیار دشوار خواهد بود.

در نتیجه پسری مناسب ازدواج خواهد بود که صادق است و این را به شما اثبات کرده است.

خانواده و ارتباط خانوادگی خوب و سالمی دارد.

بخشی از خصوصیات شخصیتی هر فرد ژنتیکی و اکتسابی است، در نتیجه برخی از خصوصیات اخلاقی والدین به صورت ارثی به فرزندان منتقل می شود و برخی نیز به صورت اکتسابی در طول زندگی روی آن ها اثر می گذارد.

البته این بدان معنا نیست که پسری که در خانواده ای بد بزرگ شده است، قطعا برای ازدواج نامناسب است، بلکه به این معنی است که احتمال اینکه پسری در خانواده ای گرم و خوب رشد یافته است، از استاندارد بالایی برای ازدواج برخوردار باشد، بیشتر است.

زیرا پسری که رابطه خانوادگی صمیمی و گرمی را تجربه کرده است و رفتاری محترمانه با اعضای خانوده اش دارد، می داند که چگونه می توان یک خانواده سالم و با ثبات عاطفی ساخت.

به شما و خواسته هایتان توجه دارد.

یکی از ویژگی های آزاردهنده ای که یک مرد می تواند داشته باشد، بی توجهی به احساسات و خواسته های همسرش است.

یک پسر ایده آل و مناسب برای ازدواج از احساسات، حالات و نیازهای شما آگاه است و می داند که در چه زمان به چه چیزی نیاز دارید، این مرد به خوبی شما را می شناسد و در زمان های لازم برای بهتر شدن حال و احساستان، تمام تلاش خود را می کند.

خصوصیات پسر مناسب برای ازدواج!
خصوصیات پسر مناسب برای ازدواج: توجه به احساسات

حامی و مراقب شما است.

اگر پسری که به او علاقه دارید و می‌خواهید بدانید که آیا مناسب شما هست یا نه، مطمئن شوید که او می‌تواند حامی شما باشد. داشتن یک شریک حامی کلیدی برای یک ازدواج و رابطه طولانی مدت شاد و سالم است؛ هرکسی در مقطعی از زندگی خود به حمایت نیاز دارد( چه در زمان آشنایی و چه بعداً در زندگی مشترکشان).

حتی اگر شما یک زن مستقل و قوی هستید که درآمد خود را دارد و در حال حاضر به کسی نیاز ندارید تا از شما حمایت کند، همه این ها بسیار عالی است؛ اما وقتی نوبت ازدواج می شود، بحث کاملا متفاوت است، شما باید مردی را انتخاب کنید که بتواند از شما حمایت و مراقبت کند، زیرا پس از ازدواج، شرایط زیادی وجود دارند که شما به مراقبت و حمایت همسرتان نیاز پیدا می کنید؛ برای مثال پس از ازدواج، زمانی که بچه دار می شوید و احتمالا مرخصی زایمان می گیرید، به مردی نیاز دارید که بتواند از شما مراقبت کند و زندگی ‌تان را تامین کند.

پسری که تصمیمش برای ازدواج جدی است.

یکی از مهمترین ویژگی های یک مرد خوب برای ازدواج این است که در مورد آینده اش با شما صحبت می کند و به دنبال برقراری رابطه ای جدی با شما می باشد؛ بنابراین بسیار مهم است که نیت و قصد طرف مقابل را از رابطه بفهمید و مطمئن شوید که قصد او از ادامه ی رابطه شناخت بیشتر و تلاش برای ازدواج در آینده است.

اگر طرف مقابل، شما را به خانواده اش معرفی نمی کند و یا هر زمان که در مورد زمان خواستگاری از او سوالی می پرسید از جواب دادن طفره می رود و یا بهانه می آورد، به راحتی می توان فهمید که او برای ازدواج با شما تصمیم جدی ندارد و تنها به عنوان سرگرمی به رابطه نگاه می کند، بنابراین فرد مناسبی برای ازدواج نخواهد بود.

در کنار او خود واقعیتان هستید.

همه ما دوست داریم بهتر از چیزی که هستیم و یا حتی در توانمان هست، باشیم، به خصوص زمانی که در مقابل کسی هستیم که دوستش داریم و نگران از دست دادنش هستیم، تمایل داریم خودمان را به ‌مراتب بهتر از آن چه هستیم جلوه دهیم و ضعف‌ها و شکست‌هایمان را پنهان کنیم. اما در یک رابطه ایده‌آل، هیچ نیازی به پنهان کردن خود واقعی نیست.

اگر پسری که به او علاقه دارید، این احساس را به شما می دهد که می توانید خود واقعیتان باشید، با شخص مناسبی در ارتباط هستید.

برن براون، محقق مشهور در مورد این موضوع می گوید: «وقتی کسی شما را همانگونه که هستید می پذیرد، به شما اطمینان می دهد که کافی هستید». اگر مرد شما از شما نمی خواهد تغییر کنید و شما را به خاطر بودن خودواقعیتان مسخره نمی کند، بدانید که او ویژگی یک مرد ایده آل را دارد.

برن براون

خوشبین و مثبت نگر است.

یکی از ویژگی هایی که یک پسر را برای ازدواج مناسب می کند، خوش بین و مثبت نگر بودن است. منظور این نیست که او باید همیشه بیش از حد سرحال و سرخوش باشد، بلکه باید بتواند نسبت به آینده خوشبین و مثبت باشد.

 اگر او دائماً به زندگی بدبین است و به همه اتفاق دید منفی دارد، ممکن است روی شما و روحیه شما نیز تأثیر منفی بگذارد. بودن با کسی که دیدی بیش از حد منفی نسبت به همه چیز دارد می تواند بسیار خسته کننده باشد در عوض، بودن با کسی که همیشه دوست دارد بهترین چیزها را ببیند می تواند تأثیر مثبتی بر دیدگاه و روحیه شما داشته باشد.

رمانتیک است.

پسری که رمانتیک است، کارهایی انجام می دهد که لبخند بر لب شما بیاورد. منظور از رمانتیک بودن صرفا این نیست که شما را به صرف شام با نور شمع دعوت کند و یا همیشه برای شما گل و هدیه های گران قیمت بخرد، بلکه او می داند کارهای کوچکی هستند که می توانند باعث شادی شما شوند و همان ها را انجام می دهند.

البته دیدگاه هر فرد نسبت به رمانتیک بودن با دیگران متفاوت است؛ اما این یکی از ویژگی های است که همه زنان دوست دارند، همسرشان داشته باشد.

حامی پیشرفت شما است نه مانع.

یک مرد خوب، شما را تشویق می کند تا بهترین خودتان باشید. او هر کاری می کند تا شما پیشرفت کنید، شما را به چالش می کشد و حتی در صورت نیاز به شما فشار می آورد تا در جهت هدفتان قدم بردارید. مهم تر از همه او به شما ایمان دارد حتی اگر شما گاهی خسته شوید و به خود اطمینان نداشته باشید.

اما هستند مردانی که برای اینکه خودشان را برتر جلوه دهند، شما را تحقیر می کنند، آن ها به شما اجازه نمی دهند رویاهای خود را دنبال کنید، زیرا با فکر تبدیل شدن شما به یک یک زن مستقل و قدرتمند احساس خطر می کنند.

پس لازم است از وجود این ویژگی در طرف مقابلتان مطمئن شوید.

شوخ طبع است و شما را می خنداند.

شوخ طبعی، یکی از بهترین ویژگی های یک مرد است. اگر طرف مقابل شما، می تواند شما را بخنداند و یا زمانی که با هم هستید زیاد با هم می خندید، پس او می تواند برای ازدواج با شما مناسب باشد.

طبق نظر روانشناسان، پیدا کردن یک مرد با حس شوخ طبعی مزایای زیر را دارد:

  • او را جذاب تر می بینید.
  • این توانایی را دارد که هر گونه تنش در شرایط سخت را از بین می برد.
  • صمیمیت بین شما بیش تر می شود.
  • هر دو احساس شادی و انرژی بیشتری خواهید داشت.

به عبارت دیگر، زوج هایی که با هم می خندند، پیوند قوی تری نسبت به زوج هایی که نمی خندند، خواهند داشت.

سایت فارسیدو

تمامی محتوا و آموزشهای خانواده، ازدواج و روانشناسی سایت ” فارسیدو” توسط تیم تخصصی و با استفاده از منابع علمی و به روز تهیه شده و در اختیار شما قرار داده شده است. کپی برداری و استفاده از مطالب با ذکر نام و آدرس سایت بلامانع است.

با 5 ستاره از ما حمایت کنید
5/5
در linkedin به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در email به اشتراک بگذارید
در facebook به اشتراک بگذارید
حسادت چیست نشانه های حسادت

حسادت چیست

حسادت یک احساس پیچیده است. زمانی اتفاق می افتد که یک تهدید واقعی یا تصور شده برای یک رابطه بین فردی وجود داشته باشد. یک فرد ممکن است از شخص سومی به خاطر اینکه محبت های عزیزش را می گیرد یا به نظر می رسد که او را از بین می برد، ناراحت شود. 

ادامه مطلب »
حسادت دختر به مادر

حسادت دختر به مادر مرگبار است؟ بر اساس داستان واقعی

حسادت دختر به مادر می توان خطرناک باشد. در این بخش چندین رابطه سمی دختر و مادر آورده شده و نشان داده شده است که چگونه رابطه مادر-دختری از حالت عاطفی خارج می شود و به سمت یک رابطه سمی پیش می رود. راهکارهای مفیدی برای این موضوع ارائه شده است که نحوه صحیح رفتار کردن را آموزش می دهد.

ادامه مطلب »
پدربزرگ یا مادربزرگ افسانه ای شویم

پدربزرگ یا مادربزرگ افسانه ای شویم

این اتفاق که یکی از پدربزرگ ها و مادربزرگ ها(مادری یا پدری) بیشتر از دیگری با کودک وقت بگذرانند کاملا طبیعی است، اما این موضوع به صمیمت ربطی ندارد، بنابراین شما همان کارهایی را بکنید که اکنون باید به عنوان پدربزرگ و مادربزرگ انجام دهید. خاطرات و تجربیات خود را در قابل داستان برای کودکان بگویید و یا حتی شخصیت های جذاب به آن اضافه کنید تا جذاب تر شود. سعی کنید در مورد موضوعات روز، فیلم ها و بازی ها اطلاعات کسب کنید و خود را با نسل جدید به روز نگه دارید تا درک بهتری نسبت به آن ها داشته باشید.

ادامه مطلب »
چالش های والد ناتنی شدن!

چالش های والد ناتنی شدن!

اگر می توانید قبل از شروع زندگی مشترک با فرزند ناتنی خود آشنا شوید. می توانید با هم به گردش بروید یا فعالیت هایی مانند پیاده روی، خواندن کتاب یا تماشای فیلم انجام دهید و یا کارهای عملی مثل کمک کردن به او در انجام تکالیف مدرسه و یا همراهی او برای رساندن به قرار دوستانه اش را انجام دهید. ازدواج کردن با فردی که از ازدواج قبلی خود فرزندی دارد، می تواند والد ناتنی را با مشکلاتی روبرو کند، زیرا احتمالا ارتباط برقرار کردن با فرزندانی که شما والد او نیستید، دشوار بوده و به آگاهی و مهارت هایی در این زمینه نیازمند است. در اینجا چند نکته که به شما کمک می کند، رابطه خود با فرزند ناتنی را درست کنید و نقش خود را به عنوان یک والد ناتنی راحتتر کنید، بیان خواهیم کرد.همسر سابق شریک زندگی شما، به زمان نیاز دارد که به حضور شما در زندگی فرزندش کنار بیاید و بتواند به شما اعتماد کند.

ادامه مطلب »
روش تربیتی فرزند به نام قانون مادر بزرگ

روش جدید تربیتی فرزند به نام قانون مادربزرگ

قانون انضباطی مادربزرگ، به روش تربیتی انضباطی گفته می شود که مادربزرگ ها برای تربیت فرزند خود استفاده می کردند. والدین با کمک گرفتن از این قانون می توانند کودک خود را مجبور به انجام مسئولیت ها و وظایفی کنند که از نظر آن ها ناخوشایند است. کی از قوانین مادربزرگ این است که، «زمانی می توانی بازی کنی که کارت را انجام داده باشی»، این روش بر این اصل استوار است که انجام دادن یک مسئولیت ناخوشایند زمانی که بعد از آن لذتی باشد، راحت تر خواهد بود.

ادامه مطلب »
رفتار با مادرناتنی و مادرخوانده (1)

چگونه با مادر ناتنی خود رفتار کنیم؟

متاسفانه به خاطر چهره بدی که در فیلم ها و داستان ها از مادر ناتنی ساخته شده است، اغلب افراد ذهنیت منفی نسبت به مادر ناتنی دارند و اگر نوجوانی در شرایطی قرار بگیرد که باید با مادر ناتنی خود زندگی کند، احساس نگرانی و ترس داشته باشد. اما باید گفت همیشه یک مادر ناتنی، یک فرد بد و آزارگر نیست؛ اگر برخورد درستی با این موضوع داشته باشید، ممکن است حتی از حضور او در خانواده خود راضی و خوشحال شوید.

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خوش آمدید!

به حساب خود در زیر وارد شوید

رمز عبور خود را بازیابی کنید

لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را برای بازنشانی رمز عبور خود وارد کنید.

افزودن لیست پخش جدید