دلایل باورنکردنی حسادت مادر به دختر

مادر حسود این ویژگی ها را دارد: احساس مالکیت زیادی نسبت به پدرتان دارد - او علاقه ای به زندگی شما ندارد و به ندرت در مورد شغل، فعالیت های شما و فرزندان شما سوال می کند - دوست دارد شما جنسیت دیگری داشتید یا متولد نشده بودید - او با شما رقابت می کند و با شما بیشتر شبیه یک رقیب رفتار می کند تا یک دختر.
حسادت مادر به دختر

وقتی از صحبت از مادر می شود، همه فرشته ای مهربان، دلسوز و فداکار را تصور می کنند که هیچ عیب و نقصی ندارد و برای بهبود زندگی فرزندانش از هیچ کاری دریغ نمی کند؛ کولینز می‌گوید: «یاد بگیرید که مادرتان را فردی با عیب ‌ها و احساسات ببینید». شاید تصور مادری که از خوشحالی و موفقیت دخترش خوشحال نشود، بسیار سخت باشد، چون همیشه گمان می کنیم، مادر جز خوشحالی دخترش چیزی نمی خواهد، اما واقعیت چیز دیگری است و برخی روابط مادر و دختری این چنین نیست و در آن مادر به دخترش حسادت می کند.

حسادت مادر به دختر

صحبت در مورد حسادت مادری یک تابوی بزرگ است، زیرا همه ما، مادر را فردی مقدس و عزیز می دانیم و می خواهیم به عشق مادری، به‌ویژه عشق مادر به دخترش باور داشته باشیم، این در حالی است که حسادت مادری اتفاقی نادر نیست و موضوعی مهم و نگران کننده نیز هست.

یک دختر در طول فرایند رشد خود، ممکن است احساس کند که رابطه او با مادرش دچار مشکل شده است؛ این تصور  که این اتفاق می تواند ناشی از حسادت مادری باشد، دورترین چیز از ذهن اوست؛ و از آنجا که کودکان مستعد سرزنش خود هستند، او نیز خودش را سرزنش کرده و متقاعد می کند که مشکل از خودش است و ارزش محبت، توجه و حمایت مادرش را ندارد.

مادر حسود

همچنین به مرور زمان، احتمال اینکه او دست از تلاش برای موفقیت بردارد بسیار بالا می رود، زیرا هر وقت که موفقیتی کسب می کند، با خشم، تحقیر، تمسخر و سکوت مادرش روبرو می شود. در نوجوانی نیز به احتمال زیاد به افسردگی و اضطراب مبتلا می گردد.

این اثرات منفی تا زمانی که او بزرگ ‌تر و عاقل ‌تر شود و شاید به دنبال درمان برود، ادامه می یابد و در این مسیر بالاخره متوجه می‌شود که مادرش همیشه به او حسادت می‌کرده است.

طبق نظرات متخصصان در این زمینه، می توان علت حسادت مادر به دختر خود را در پنج دلیل کلیدی دسته بندی کرد که در ادامه این پنج دلیل را بیان خواهیم کرد.

دلایل حسادت مادر به فزرند

مادر خودشیفته دارید

یک مادر نرمال یا سالم تر به فرزند خود افتخار می کند و می خواهد آن ها همیشه بدرخشند و در کانون توجه باشند، اما یک مادر خودشیفته ممکن است دخترش را یک تهدید تلقی کند، زیرا دخترش می تواند توجه ها را از سمت او به سمت خودش ببرد. اگر توجهات از مادر دور شود، با تحقیر و تنبیه دخترش، این موضوع را تلافی می کند. یک مادر خودشیفته می تواند به دلایل زیادی مثل ظاهر زیبا، جوانی، دارایی های مادی، موفقیت ها، تحصیلات و حتی رابطه گرم دختر با پدرش، به دخترش حسادت کند.

دکتر مک براید می گوید که دخترانِ مادران حسود و خودشیفته احتمالا در بزرگسالی با تردید نسبت به خود دست و پنجه نرم می کنند. زیرا مادرشان در زمانی کودکی با آن ها مثل یک فرد اضافی برخورد کرده و احساسات، کشمکش ها و نگرانی آن ها هیچ گاه مورد توجه و مراقبت قرار نگرفته است.

دکتر مک براید

آن ها در محیطی بزرگ شدند که باید نیازها و خواسته های خود را به نفع مادرشان سرکوب می کردند. این حسادت برای دختر بسیار دشوار است و حاوی پیمای دوگانه برای او است: «سعی کن کارهایت را درست انجام بدی که مادرت به تو افتخار کنه اما نباید خیلی خوب کار کنی چون ممکنه به تو حسادت کنه». دوگانگی پیام می تواند او را گیج و سردرگم کند.

حسادت مادر به دختر

2– او در دوران یائسگی است

یک زن در دوران یائسگی، ممکن است احساس زنانگی کمتری داشته باشد و تصور کند کمتر خواستنی است و روابط اجتماعی او نیز پایین آمده است، این در حالی است که می بیند دخترش در کانون توجه قرار دارد؛ همچنین او تغییرات فیزیکی مانند افزایش وزن، خشکی پوست، نازک شدن موها و درشت شدن موهای صورت را تجربه می کند و تغییرات هورمونی در این دوران نیز او را حساس، تحریک پذیر و افسرده کرده است؛ بنابراین، احساس اضطراب او افزایش پیدا می کند و اعتماد به نفسش پایین می آید.

در حالی که حسادت یک مادر خودشیفته افراطی و مخرب است، حسادت یک مادر یائسه کاملا طبیعی است. برای برخی از زنان میانسال دشوار است که درست زمانی که دخترانشان در بزرگسالی شکوفا می شوند، تغییرات مهم زندگی را تجربه کنند. بنابراین در زمان یائسگی حسادت به جوانی و نشاط دخترشان قابل درک است.

3  نسبت به شوهر خود احساس مالکیت دارد.

یکی از مخرب ترین کارهایی که مادران حسود انجام می دهند این است که بین دختران و پدرانشان قرار می گیرند. به گفته روانشناس دکتر نیکی مارتینز، این امر به دلیل اعتماد به نفس پایین مادر ایجاد می شود. ناامنی او باعث می شود که نسبت به شوهرش احساس مالکیت پیدا کند و نخواهد او را با کسی( حتی دخترش) شریک شود.

در این میان اگر شوهر نیز تسلیم ناامنی های همسرش شود و برای حفظ آرامش دست به هر کاری بزند( حتی رها کردن فرزندش) و به صورت آگاهانه یا ناخودآگاه از وظایف پدرانه خود کوتاهی کند و از دخترش فاصله بگیرد، عملا دختر، پدر و مادر خود را با هم از دست می دهد.

بنابراین دختر، به طور غم انگیزی، بدون ارتباط سالم و محبت آمیز با هر یک از والدین خود بزرگ می شود و احساس می کند که فردی اضافی در خانواده اش است و خود را متقاعد می سازد که دوست داشتنی نیست؛ ممکن است حتی در بزرگسالی نیز در مورد دوران کودکی و رابطه با والدینش احساس غم و سردرگمی کند.

حسادت مادر به دختر (3)

4-  او به رویاهای محقق نشده خود فکر می کند.

یکی دیگر از دلایل رایج حسادت یک مادر، چشم ‌اندازهای و آینده ی به ظاهر نامحدود دخترش است. درست زمانی که امکانات خود را در حال محدود شدن می بیند، مشاهده می کند که دنیای فرزندش در حال رشد است. در نتیجه از اینکه آرزوها و رویاهای خود دست کشیده است، پشیمان است و افسوس می خورد که چرا بخاطر ازدواج و مادر شدن به خواسته های مادی و رویاهای خود نرسیده است، در نتیجه دخترش را مقصر این اتفاق ها می بیند و از او رنجیده خاطر می شود و به خاطر امکانات پیش رویش، به او حسادت می کند.

5-  او از نظر عاطفی سرد است.

گاهی اوقات مادران در دوران کودکی، به شدت تحت تاثیر بی مهری و سردی عاطفی مادر خود قرار گرفته اند و این تجربیات باعث شده تا آن ها نیز به بزرگسالانی حساس تبدیل شوند که در برقراری ارتباط با فرزند خود دچار مشکل هستند. این مادران زمانی که دخترانشان در کانون توجه هستند، مانند اکثر والدین احساس غرور و شادی نمی کنند، در عوض، احساس غم و رنجش دارند، زیرا آن ها در دوران کودکی فرصت‌ های مشابهی برای درخشش نداشتند.

آیا مادرتان به شما حسادت می کند؟

برخی از علائمی که نشان می دهند، احتمالا مادر شما به شما حسادت می کند، عبارتند از:

  • رابطه شما با مادرتان دچار مشکل است، اما دلیلش را نمی دانید.
  • او با شما رقابت می کند و با شما بیشتر شبیه یک رقیب رفتار می کند تا یک دختر.
  • او علاقه ای به زندگی شما ندارد و به ندرت در مورد شغل، فعالیت های شما و فرزندان شما سوال می کند.
  • احساس مالکیت زیادی نسبت به پدرتان دارد و این امر باعث می شود که شما برای برقراری ارتباط با پدرتان دچار مشکل شوید.
  • واکنش های او این احساس را به شما می دهد که او می خواهد شما در زندگی خوب عمل کنید، اما نه خیلی خوب.

اگر این علائم و رفتارها خیلی آشنا به نظر می رسد، ممکن است مادرتان به شما حسادت کند و با یک مشاور صحبت کنید.

مادر حسود

نکته پایانی!

ممکن است شما در کودکی تجربه زندگی با مادری حسود را داشته اید و نمی دانستید چرا رابطه‌ شما با او پر از تنش است؛ و احتمالا احساس کسی را داشته اید که گیج و بدون حمایت عاطفی در تاریکی رها شده است، اما امروز بالاخره می توانید دلیل همه این اتفاقات را بفهمید. شما می توانید با کمک گرفتن از یک متخصص، حسادت مادرتان و محدودیت های او را بپذیرید و دست از سرزنش خود بردارید و به آرامش برسید.

حسادت چیست نشانه های حسادت

حسادت چیست

حسادت یک احساس پیچیده است. زمانی اتفاق می افتد که یک تهدید واقعی یا تصور شده برای یک رابطه بین فردی وجود داشته باشد. یک فرد ممکن …
بیشتر بخوانید

سایت فارسیدو

تمامی محتوا و آموزشهای خانواده، ازدواج و روانشناسی سایت ” فارسیدو” توسط تیم تخصصی و با استفاده از منابع علمی و به روز تهیه شده و در اختیار شما قرار داده شده است. کپی برداری و استفاده از مطالب با ذکر نام و آدرس سایت بلامانع است.

با 5 ستاره از ما حمایت کنید
5/5
در linkedin به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در email به اشتراک بگذارید
در facebook به اشتراک بگذارید
رفتار با افراد حسود

چگونه با افراد حسود رفتار کنیم

با افراد یا فامیل حسود چگونه برخورد کنیم؟ یکی از بهترین راه‌ها برای پراکنده کردن حسادت، پرهیز کامل از مقایسه است. به جای صحبت در مورد اینکه چقدر زندگی شما بهتر از زندگی دوستتان است، روی جنبه های مثبت زندگی خود تمرکز کنید.

ادامه مطلب »
والدین ناتنی خوب

رفتار والدین ناتنی خوب

وقتی پدرخوانده می‌شوید، طبیعی است که فکر کنید آیا باید از همان ابتدا مانند یک والدین رفتار کنید یا رویکردی منتظر بمانید. هیچ راه درستی برای ناتنی بودن وجود ندارد . با گذشت زمان راهی برای فرزندخواندگی پیدا خواهید کرد که مناسب شما و خانواده شما باشد.

ادامه مطلب »
تفاوت خانواده ترکیبی و خانواده ناتنی

تفاوت خانواده ترکیبی و خانواده ناتنی

به عنوان مثال، ممکن است شما و شریک زندگیتان هر دو از یک رابطه قبلی فرزندانی داشته باشید، یا ممکن است یکی از شما تازه کار والدین باشد. فرزندان شما ممکن است در سنین مشابه یا بسیار متفاوت باشند. شما همچنین ممکن است یک فرزند با هم داشته باشید.

ادامه مطلب »
خانواده ناتنی چیست

خانواده ناتنی چیست؟

خانواده ناتنی یک واحد خانواده است که در آن یک یا هر دو شریک بزرگسال دارای فرزندانی از رابطه قبلی هستند. پس از طلاق می توان خانواده های ناتنی تشکیل دادیا مرگ یکی از والدین در یک خانواده هسته ای یا زمانی که یک والدین مجرد یک شریک زندگی طولانی مدت را انتخاب می کنند

ادامه مطلب »
مادرشوهر خوب بودن و مادربزرگ با نوه

چگونه مادرشوهر و مادربزرگ خوبی باشیم

مادرشوهر خوب بودن یکی از مهمترین نقش ها در پویایی خانواده سالم است. برای اینکه روزی مادربزرگ خوبی شوید، ابتدا باید مطالعه کنید که چگونه یک مادرشوهر خوب باشید، زیرا این رابطه می تواند لحن شما را به عنوان مادربزرگ تعیین کند.

ادامه مطلب »
رفتار با مادر شوهر

10 راه برای ایجاد یک رابطه حرفه ای با مادرشوهر

رابطه عالی با مادرشوهر – وقتی صحبت از ایجاد یک ازدواج خوب با همسرتان می شود، بسیار مهم است که نه تنها روی رابطه خود با او سرمایه گذاری کنید، بلکه در رابطه با والدین او نیز سرمایه گذاری کنید. سرمایه‌گذاری روی رابطه‌تان با زن و شوهر به شکل گسترده‌ای به پایه‌ی ازدواج شما کمک می‌کند و ادغام هر دو طرف خانواده را آسان‌تر می‌کند. برای اینکه بتوانید طرف خوب همسرتان را بگیرید، باید بدانید که چگونه به صورت جداگانه به آنها نفوذ کنید. این بدان معنی است که نحوه رفتار شما با مادرشوهرتان باید کمی متفاوت از نحوه رفتار شما با پدر شوهرتان باشد. یک تفاوت وجود دارد زیرا به خصوص مادرشوهرها در پذیرش شما به عنوان عروس آینده‌اش کمی سخت‌تر و پرحاشیه‌تر هستند. برای اینکه بتوانید با هم ارتباط برقرار کنید و مادر شریک زندگی خود را تحت تأثیر قرار دهید، به رویکردهای خاصی نیاز دارد.

ادامه مطلب »
حسادت چیست نشانه های حسادت

حسادت چیست

حسادت یک احساس پیچیده است. زمانی اتفاق می افتد که یک تهدید واقعی یا تصور شده برای یک رابطه بین فردی وجود داشته باشد. یک فرد ممکن است از شخص سومی به خاطر اینکه محبت های عزیزش را می گیرد یا به نظر می رسد که او را از بین می برد، ناراحت شود. 

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خوش آمدید!

به حساب خود در زیر وارد شوید

رمز عبور خود را بازیابی کنید

لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را برای بازنشانی رمز عبور خود وارد کنید.

افزودن لیست پخش جدید