روش رفتار با پسر لجباز

والدین کودکان اغلب با عصبانیت ها و نگرش های دوران کودکی دست و پنجه نرم می کنند. بنابراین اگر شما یکی از آنها هستید، ما به شما کمک می کنیم تا بفهمید چگونه با یک پسر لجباز رفتار کنید.
پسر لجباز

لجبازی کودکانتان شما را کلافه کرده و مشکلات شما را چند برابر کرده است. روش رفتار با پسر لجباز برای خوابیدن، حمام کردن یا خوردن می تواند بسیاری از مشکلات شما را حل کند. پرداختن به این موضوع هر روز می‌تواند باعث ایجاد مالیات شود. بنابراین، آشنایی کودک با عواقب چنین رفتاری ضروری است. شما همچنین باید از زحمات و رفتار خوب آنها قدردانی کنید تا آنها را وادار به گوش دادن به شما کنید.

این پست به شما کمک می کند تا با چند نکته برای مقابله با پسر لجباز آشنا شوید.

ویژگی های پسر لجباز

هر کودکی که اراده آزاد را اعمال می کند، لجباز نیست. مهم است که قبل از انجام هر اقدام قوی متوجه شوید که آیا پسر شما لجباز است یا مصمم است. کودکان با اراده قوی می توانند بسیار باهوش و خلاق باشند. آنها سؤالات زیادی می پرسند که ممکن است به عنوان شورش در نظر گرفته شود. آنها عقیده دارند و “انجام دهنده” هستند. از سوی دیگر، پسر لجباز به عقاید خود پایبند هستند و حاضر نیستند به آنچه شما می گویید گوش دهند.

در اینجا چند ویژگی دیگر وجود دارد که پسران لجباز ممکن است نشان دهند

 • آنها نیاز شدیدی به تایید و شنیده شدن دارند. بنابراین ممکن است اغلب توجه شما را جلب کنند.
 • آنها می توانند به شدت مستقل باشند.
 • آنها متعهد و متعهد هستند تا کاری را که دوست دارند انجام دهند.
 • همه کودکان عصبانی می شوند، اما افراد لجباز ممکن است این کار را بیشتر انجام دهند.
 • آنها ویژگی های رهبری قوی دارند – آنها می توانند گاهی “رئیس” باشند.
 • آنها دوست دارند کارها را با سرعت خود انجام دهند.

مدیریت یک کودک لجباز ممکن است دشوار باشد، اما همه چیز بد نیست.

پسر لجباز
پسر لجباز

روانشناسی پسر لجباز: درک پسر لجباز

اگر قاطعیت یکی از مناسب‌های قوی شماست، دوست دارید آن را در فرزندانتان نیز ببینید. اما بخش دشوار این است که تفاوت بین قاطعیت و سرسختی را بدانید. پس چگونه یکی را از دیگری تشخیص می دهید؟

 • معنای فرهنگ لغت عزم «استحکام هدف» است.
 • لجبازی به معنای داشتن عزم تزلزل ناپذیر برای انجام کاری یا عمل به روشی خاص است. به زبان ساده، امتناع فرد از تغییر افکار، رفتارها یا اعمال خود بدون توجه به فشار بیرونی برای انجام غیر آن است.
 • لجبازی در کودکان می تواند ژنتیکی یا یک رفتار اکتسابی ناشی از تأثیرات محیطی باشد.

برخورد با پسر لجباز ممکن است به صبر و تلاش بیشتری نیاز داشته باشد، زیرا باید الگوی رفتاری کودک خود را به دقت مشاهده و درک کنید. در ادامه، نکاتی را به شما ارائه خواهیم داد که ممکن است در برخورد با پسر لجباز به شما کمک کند.

نکاتی که ممکن است به مقابله با پسر لجباز کمک کند

ممکن است کودک نوپا لجبازی داشته باشید که از ماندن در گهواره خود خودداری کند یا هر بار که سعی می کنید به او غذا بدهید قاشق غلات خود را کنار می گذارد. یا ممکن است یک کودک شش ساله سر گاو داشته باشید که اصرار دارد هر روز یک لباس بپوشد و پای خود را به پا می زند تا از هر قانون یا دستوری که به او می دهید سرپیچی کند. در اینجا چند نکته وجود دارد که می تواند هنگام برخورد با طبیعت لجباز کودک شما مفید باشد.

1. سعی کنید گوش کنید

ارتباط یک خیابان دو طرفه است. اگر می‌خواهید فرزندتان به حرف‌های شما گوش کند، ابتدا باید مایل باشید که به حرف‌های او گوش دهید. پسر لجباز ممکن است نظرات قوی داشته باشند و تمایل به بحث و جدل داشته باشند.

اگر احساس کنند که صدایشان شنیده نمی شود، ممکن است سرکشی کنند. در بیشتر مواقع، وقتی فرزندتان اصرار دارد کاری را انجام دهد یا انجام ندهد، گوش دادن به صحبت‌های او و گفت‌وگوی آزاد در مورد چیزی که او را آزار می‌دهد می‌تواند این کار را انجام دهد. به عنوان مثال، اگر کودک شما برای تمام کردن ناهار عصبانی است، به او به زور غذا ندهید. در عوض، از آنها بپرسید که چرا نمی‌خواهند غذا بخورند و گوش کنند – ممکن است به دلیل بازیگوشی یا داشتن شکم درد باشد.

اگر می خواهید کودک پنج ساله لجبازتان به حرف های شما گوش دهد، سعی کنید با آرامش و عملی و نه سر به سر، نزدیک شوید.

2. با آنها ارتباط برقرار کنید، آنها را مجبور نکنید

وقتی بچه‌ها را مجبور به انجام کاری می‌کنید، آنها تمایل دارند که عصیان کنند و هر کاری که نباید انجام می‌دهند. اصطلاحی که این رفتار را به بهترین شکل تعریف می کند، اراده متقابل است که یک ویژگی رایج پسر لجباز است. ضد اراده غریزی است و تنها محدود به کودکان نیست. با فرزندان خود ارتباط برقرار کنید.

به عنوان مثال، مجبور کردن کودک شش ساله خود که اصرار دارد بعد از خوابش تلویزیون تماشا کند، فایده ای ندارد. در عوض با آنها بنشینید و به آنچه که تماشا می کنند علاقه نشان دهید. وقتی نشان می‌دهید که اهمیت می‌دهید، بچه‌ها احتمالاً پاسخ می‌دهند.

کودکانی که با والدین یا مراقبان خود در ارتباط هستند می خواهند همکاری کنند. سوزان استیفلمن در کتاب خود به نام والدین بدون مبارزات قدرت می گوید: « ایجاد یک ارتباط تزلزل ناپذیر با کودکان سرکش، برخورد با آنها را آسان تر می کند ».

همین امروز اولین قدم برای برقراری ارتباط با فرزندتان را بردارید – او را در آغوش بگیرید!

3. به آنها گزینه هایی بدهید

پسر لجباز ممکن است ذهن خود را داشته باشند و همیشه دوست نداشته باشند که به آنها گفته شود چه کاری انجام دهند. به پسر لجباز چهار ساله خود بگویید که باید تا ساعت 9 شب در رختخواب باشد و تنها چیزی که از او دریافت خواهید کرد یک “نه!” است. به کودک پنج ساله سرسخت خود بگویید که اسباب بازیی را که شما انتخاب کرده اید بخرد، او آن را نمی خواهد. به فرزندان خود گزینه ها بدهید نه دستورالعمل ها. به جای اینکه به آنها بگویید به رختخواب بروند، از آنها بپرسید که آیا می خواهند داستان A یا B قبل از خواب را بخوانند.

فرزند شما می تواند به سرکشی خود ادامه دهد و بگوید: “من به رختخواب نمی روم!” هنگامی که این اتفاق افتاد، آرام بمانید و به طور واقعی به آنها بگویید: “خب، این یکی از انتخاب ها نبود”. می توانید همان کار را هر چند بار که لازم است و تا حد امکان با آرامش تکرار کنید. زمانی که به نظر شما یک رکورد شکسته است، احتمالاً فرزندتان تسلیم می شود.

گفته می شود، گزینه های زیاد نیز خوب نیستند. برای مثال، درخواست از فرزندتان برای انتخاب یک لباس از کمد لباس ممکن است او را گیج کند. شما می توانید با به حداقل رساندن گزینه ها به دو یا سه لباس انتخاب شده توسط شما و درخواست از فرزندتان برای انتخاب از این مشکل جلوگیری کنید.

پسر لجباز

4. آرامش خود را حفظ کنید

فریاد زدن بر سر یک کودک نافرمانی و جیغ می‌زند، مکالمه معمولی بین والدین و کودک را به یک مسابقه فریاد تبدیل می‌کند. فرزند شما ممکن است پاسخ شما را به عنوان دعوتی برای مبارزه کلامی تلقی کند. این فقط اوضاع را بدتر می کند. این به شما بستگی دارد که در بزرگسالی مکالمه را به یک نتیجه عملی هدایت کنید. به فرزندتان کمک کنید نیاز به انجام کاری یا رفتاری خاص را درک کند.

آنچه را که برای آرام ماندن لازم است انجام دهید – مدیتیشن، ورزش یا گوش دادن به موسیقی. موسیقی آرام بخش یا آرامش بخش را در خانه پخش کنید تا حتی فرزندان شما هم بتوانند گوش کنند. هر چند وقت یکبار موسیقی مورد علاقه فرزندتان را پخش کنید. به این ترتیب، می‌توانید «رای» آن‌ها را به دست آورید و همچنین به آن‌ها اجازه دهید تا راحت شوند.

5. به آنها احترام بگذارید | رفتار با پسر لجباز

اگر فرزند شما قدرت را به او تحمیل کنید، احتمالاً نمی پذیرد. در اینجا چند راه وجود دارد که می توانید احترام را در رابطه خود الگو قرار دهید:

 • به دنبال همکاری باشید، بر پایبندی به بخشنامه ها اصرار نکنید.
 • قوانین ثابتی برای همه فرزندان خود داشته باشید و فقط به این دلیل که آن را راحت می دانید سست نباشید.
 • با آنها همدردی کنید – هرگز احساسات یا ایده های آنها را نادیده نگیرید.
 • اجازه دهید فرزندانتان هر کاری که می توانند برای خودشان انجام دهند، از وسوسه انجام کاری برای آنها دوری کنید تا از بار آنها بکاهید. این همچنین به آنها می گوید که شما به آنها اعتماد دارید.
 • آنچه را که می گویید بگویید و آنچه را که می گویید انجام دهید.

سرمشق عبارتی است که باید در اینجا دنبال کنید زیرا فرزندانتان همیشه شما را زیر نظر دارند.

بتسی براون براون

6. با آنها کار کنید

پسر لجباز یا با اراده به نحوه برخورد شما با آنها بسیار حساس هستند. بنابراین مراقب لحن، زبان بدن و واژگانی که استفاده می کنید باشید. وقتی از رفتار شما ناراحت می‌شوند، برای محافظت از خود کاری را انجام می‌دهند که بهتر می‌دانند: شورش می‌کنند، حرف می‌زنند و پرخاشگری نشان می‌دهند.

 • تغییر نحوه برخورد با یک پسر لجبازمی تواند واکنش آنها را نسبت به شما تغییر دهد. به جای اینکه به آنها بگویید چه کاری انجام دهند، با آنها شریک شوید.
 • از جملاتی مانند «بیایید این کار را انجام دهیم…»، «چطور است که آن را امتحان کنیم…» به جای «من از شما می‌خواهم انجام دهید…» استفاده کنید.
 • از فعالیت های سرگرم کننده برای ترغیب فرزندانتان به انجام کاری استفاده کنید. برای مثال، اگر می‌خواهید پسر لجبازتان اسباب‌بازی‌هایش را کنار بگذارد، خودتان این کار را شروع کنید و از او بخواهید «کمک ویژه» شما باشد.
 • همچنین می‌توانید زمان‌بندی فعالیت را انجام دهید و کودک را به چالش بکشید تا اسباب‌بازی‌ها را سریع‌تر از آنچه می‌توانید کنار بگذارد. این یک ترفند زیرکانه است که بیشتر جواب می دهد.

7. مذاکره کنید

گاهی اوقات لازم است با فرزندان خود مذاکره کنید. برای آنها معمول است که وقتی به آنچه می خواهند دست نمی یابند دست به کار می شوند. اگر می خواهید آنها به شما گوش دهند، باید بدانید چه چیزی آنها را از انجام این کار باز می دارد.

 • با پرسیدن چند سوال شروع کنید مانند: “چه چیزی شما را آزار می دهد؟” “مشکلی هست؟” یا “چیزی میخوای؟” تا آنها را وادار به صحبت در مورد آن کنید. این به آنها می گوید که به خواسته های آنها احترام می گذارید و مایلید آنها را در نظر بگیرید.
 • مذاکره لزوماً به این معنا نیست که شما همیشه به خواسته های آنها تسلیم شوید. همه چیز در مورد توجه و عملی بودن است.
 • به عنوان مثال، ممکن است فرزند شما حاضر نباشد در یک ساعت معین به رختخواب برود. به جای اصرار، سعی کنید ساعت خوابی را انتخاب کنید که مناسب هر دوی شما باشد.

8. محیطی مناسب در خانه ایجاد کنید

کودکان از طریق مشاهده و تجربه یاد می گیرند. اگر ببینند که پدر و مادرشان مدام دعوا می کنند، یاد می گیرند که از آن تقلید کنند. اختلافات زناشویی بین والدین می تواند منجر به ایجاد یک محیط استرس زا در خانه شود و بر روحیه و رفتار فرزندان تأثیر بگذارد. طبق یک مطالعه، اختلافات زناشویی ممکن است منجر به کناره گیری اجتماعی و حتی پرخاشگری در کودکان شود.

9. دیدگاه کودک را درک کنید

برای درک بهتر رفتار پسربچه لجباز خود سعی کنید از منظر او به موقعیت نگاه کنید. خود را به جای فرزندتان بگذارید و سعی کنید تصور کنید که او باید چه شرایطی را تحمل کند تا چنین رفتاری داشته باشد. هرچه بیشتر فرزندتان را بشناسید، بهتر می توانید با لجبازی او مقابله کنید.

با کودک همدردی کنید حتی در حالی که تسلیم خواسته های او نمی شوید. می توانید ناامیدی، عصبانیت یا ناامیدی آنها را درک کنید و در عین قاطعیت از آنها حمایت کنید.

به عنوان مثال، اگر فرزند شما مایل به انجام تکالیف خود نیست، او غرق در این کار می شود. اگر کارهای زیادی برای انجام دادن وجود دارد یا اگر کودک شما قادر به تمرکز نیست، می توانید با تقسیم کردن تکالیف به کارهای کوچکتر که می توانند در مدت زمان کوتاهی انجام شوند، کمک کنید. می توانید استراحت های کوتاه، یک یا دو دقیقه ای بین کارها داشته باشید تا فعالیت برای آنها استرس کمتری داشته باشد.

10. رفتار مثبت را تقویت کنید

مواقعی پیش می آید که نمی دانید برای کنترل خشم و رفتار پرخاشگرانه پسر لجباز چه کنید. اما اگر بدون فکر واکنش نشان دهید، ممکن است نگرش منفی نسبت به مشکل ایجاد کنید و حتی ناخواسته رفتار منفی آنها را تقویت کنید.

به عنوان مثال، کودک شما ممکن است بگوید “نه!” تقریباً به همه چیزهایی که می گویید در مورد آن فکر کنید – آیا زیاد “نه” می گویید؟ اگر بله، شما با مثال رفتار منفی را تقویت می کنید.

یکی از راه‌های تغییر پاسخ‌های منفی پسر لجباز، بازی «بله» است، استراتژی هوشمندانه‌ای که سوزان استیفلمن، درمانگر ازدواج و خانواده توصیه می‌کند.

هنگام انجام این بازی، کودک شما باید به همه چیز «بله» یا «نه» بگوید. سوالاتی مانند “تو عاشق بستنی هستی، نه؟” آیا شما عاشق بازی با اسباب بازی های خود هستید؟ یا “آیا می خواهید ببینید فردا دایناسور شما در وان حمام شناور است یا خیر؟” احتمالاً از فرزندتان «بله» دریافت خواهید کرد. هرچه کودک شما بیشتر پاسخ مثبت بدهد، بیشتر احساس می کند که شنیده می شود و از او قدردانی می شود.

چگونه با برخی از مشکلات رایج با یک پسر لجباز کنار بیاییم

در اینجا برخی از مشکلات رایجی که والدین در هنگام برخورد با یک پسر لجباز با آنها مواجه می شوند، آورده شده است

1. چگونه یک پسر لجباز را آموزش دهیم؟

آموزش قلابی به این شکل که هست دشوار است، اما وقتی با یک پسر لجباز سر و کار دارید، ممکن است تبدیل به درد شود. شما می توانید کودک سه ساله لجباز و پرخاشگر خود را با روش های زیر تربیت کنید:

 • صحبت کردن در مورد آن.
 • برای آنها توضیح دهید که چگونه انجام می شود.
 • سرگرم کننده کردن – اگر فرزندتان از استفاده از توالت امتناع کرد، جدی نگیرید.

به یاد داشته باشید که یادگیری استفاده از توالت برای یک پسر لجباز ممکن است بیشتر از یک کودک مطیع طول بکشد. شما باید صبور باشید و برای کمک به او در رسیدن به هدف، به جای اینکه او را به سمت آن سوق دهید، با او کار کنید.

2. چگونه پسر لجباز را به غذا خوردن وادار کنیم؟

بچه ها وقتی صحبت از غذا به میان می آید، تمایل زیادی دارند. با این اوصاف، شما نمی توانید همیشه به فرزندتان آنچه می خواهد تغذیه کنید. بهترین راه برای اطمینان از اینکه فرزندان لجبازتان به آنچه برایشان خوب است می‌رسند این است که وقت شام را سرگرم‌کننده کنید.

 • از روش های خلاقانه برای ارائه غذا به کودک خود استفاده کنید.
 • آنها را سر میز شام درگیر کنید (از آنها بخواهید میز را بچینند، سرو کنند و غیره).
 • آنها را تشویق کنید قبل از رد کردن غذا (فقط یک لقمه) آن را امتحان کنند. بخش های کوچکی از همه چیز را به آنها سرو کنید و اجازه دهید آنها انتخاب کنند.
 • اگر غذای خود را تمام کردند، با یک دسر یا خوراکی به آنها پاداش دهید.

3. چگونه پسر لجباز را تنبیه کنیم؟

کودکان به قوانین و انضباط نیاز دارند. فرزند شما باید بداند که عواقب خوب یا بدی برای اعمال او خواهد داشت.

اطمینان حاصل کنید که آنها کاملاً از عواقب نقض قوانین آگاه هستند.

عواقب آن باید فوری باشد، به خصوص زمانی که با کودکان سر و کار دارید تا آنها بتوانند اعمال خود را به نتیجه مرتبط کنند. استراحت، کاهش زمان بازی یا تلویزیون و اختصاص دادن کارهای کوچک می تواند چند راه برای تنبیه کودک باشد. شما همچنین می توانید با عواقب، بر اساس مشکل، خلاق باشید.

به یاد داشته باشید که هدف این نیست که کودک را تنبیه کنید، بلکه به آنها بفهمانید که رفتارشان اشتباه است.

لجبازی در کودکان رایج است، اما برخورد روزانه با آن ممکن است برای والدین طاقت فرسا باشد. با این حال، دانستن نکاتی در مورد نحوه برخورد با یک پسر لجباز می تواند مفید باشد. در حالی که باید آرام بمانید، به حرف های فرزندتان گوش دهید و به نظرات او احترام بگذارید. با این حال، تسلیم خواسته های آنها یا آنها نشوید. ممکن است سعی کنید به آنها گزینه هایی بدهید و با آنها مذاکره کنید. همچنین ممکن است آنها را تنبیه کنید، اما به خاطر داشته باشید که هدف تنبیه کودک نیست، بلکه این است که آنها بدانند رفتارشان نامناسب است.

منابع:

 • Kimberly J. Saudino; ژنتیک رفتاری و خلق و خوی کودک ; NCBI (2005). در آغوش گرفتن بچه ها (و والدین) خوب است. بیمارستان کودکان لس آنجلس
 • رانچسکا فوتی و همکاران; آیا کودکان خردسال می توانند راهبردهای اکتشافی را با مشاهده بیاموزند؟
 •  ; NCBI (2018)4. Paul R. Amato و Juliana M. Sobolewski; تأثیر طلاق و اختلافات زناشویی بر بهزیستی روانشناختی کودکان بزرگسال . مجلات JSTOR

سایت فارسیدو

تمامی محتوا و آموزشهای خانواده، ازدواج و روانشناسی سایت ” فارسیدو” توسط تیم تخصصی و با استفاده از منابع علمی و به روز تهیه شده و در اختیار شما قرار داده شده است. کپی برداری و استفاده از مطالب با ذکر نام و آدرس سایت بلامانع است.

با 5 ستاره از ما حمایت کنید
5/5
در linkedin به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در email به اشتراک بگذارید
در facebook به اشتراک بگذارید
پذیرش ناپدری و نامادری جدید

چگونه پذیرش ناپدری و نامادری جدید را برای کودکان آسانتر کنیم؟

من نامادری هستم چه باید کنم؟ چگونه ناپدری مهربان باشیم؟ ارتباط، صبر، ایجاد استانداردهای توافق شده توسط بزرگسالان درگیر و تثبیت نقش عضو جدید در خانواده ای که قبلاً زندگی نامه قبلی دارد، کلیدی است تا داستان «سیندرلا» تکرار نشود.

ادامه مطلب »
چگونه یک ناپدری خوب باشیم پدرخواندگی موفق

چگونه ناپدری خوب باشیم | پدرخواندگی موفق

پدرناتنی باید از همان ابتدا مرزها را تعیین کنید، اما باید برای تنش نیز آماده باشید. بچه ها ممکن است در مورد رابطه جدید مادرشان مشتاق نباشند و برای مدتی غیرعادی نیست که رفتار نامناسبی داشته باشند. سعی کنید این را شخصی نگیرید. تا جایی که می توانید با عشق خود سخاوتمند باشید، حتی در مواقع سخت، و به احتمال زیاد با گذشت ماه ها و سال ها همه چیز یکنواخت خواهد شد.

ادامه مطلب »
خشونت علیه کودکان

خشونت علیه کودکان (جنسی – مدرسه – آنلاین)

خشونت علیه کودکان اشکال مختلفی دارد. می تواند فیزیکی، عاطفی یا جنسی باشد. این اتفاق در همه کشورها و در هر محیطی رخ می دهد – در خانه کودک، جامعه، مدرسه و آنلاین. در برخی از نقاط جهان، نظم و انضباط خشونت آمیز از نظر اجتماعی پذیرفته شده و رایج است. و برای بسیاری از دختران و پسران، خشونت به دست افرادی است که به آنها اعتماد دارند – والدین یا مراقبان آنها، معلمان، همسالان و همسایگان.

ادامه مطلب »
تجاوزهای خطرناک برای کودکان از نظر سازمان های بین المللی

تجاوزهای خطرناک برای کودکان از نظر سازمان های بین المللی

از کشتار گسترده، معلولیت، آدم‌ربایی و خشونت جنسی گرفته تا استخدام در گروه‌های مسلح و اعتصاب به مدارس و بیمارستان‌ها، و همچنین تأسیسات آبی ضروری – کودکان ساکن در مناطق درگیری در سراسر جهان همچنان در مقیاسی تکان‌دهنده مورد حمله قرار می‌گیرند. 

ادامه مطلب »
پسر لجباز

روش رفتار با پسر لجباز

والدین کودکان اغلب با عصبانیت ها و نگرش های دوران کودکی دست و پنجه نرم می کنند. بنابراین اگر شما یکی از آنها هستید، ما به شما کمک می کنیم تا بفهمید چگونه با یک پسر لجباز رفتار کنید.

ادامه مطلب »
دختر لجباز

تکنیک معجزه آسا رفتار با دختر لجباز

خلق و خو چیزی است که ما با آن متولد می شویم. بچه ها می توانند خلق و خوی داشته باشند و اگر دختر شما لجباز است، باید بفهمید که شما تنها نیستید که بچه لجبازی دارید. بسیاری از والدین دارای فرزندان لجباز هستند و وقتی بچه ها خیلی کوچک هستند اشکالی ندارد. اما روشی که با کودک لجباز خود رفتار می کنید، تفاوت بزرگی را در نوع بزرگسالی آنها ایجاد می کند. مرحله کودک نوپا و مرحله نوجوان سخت ترین مرحله در نظر گرفته می شود.

ادامه مطلب »
نوشتن دیدگاه