چگونه با افراد حسود رفتار کنیم

با افراد یا فامیل حسود چگونه برخورد کنیم؟ یکی از بهترین راه‌ها برای پراکنده کردن حسادت، پرهیز کامل از مقایسه است. به جای صحبت در مورد اینکه چقدر زندگی شما بهتر از زندگی دوستتان است، روی جنبه های مثبت زندگی خود تمرکز کنید.
حسادت

رفتار با فامیل حسود

برخی از ما در مقطعی با حسادت برخورد کرده ایم. ممکن است در محل کار، در دایره دوستانمان یا یک رابطه قبلی با افراد حسود مواجه شده باشیم.

بنابراین، آیا می توان رابطه سالمی با آنها داشت یا فقط از آنها کاملاً اجتناب کرد؟

برای اینکه بفهمیم چگونه با آنها به بهترین شکل برخورد کنیم، از کارشناسان پرسیدیم که چگونه با افراد حسود رفتار کنیم.

با آنها مهربان باشید – نشان دهید که دلسوز و قابل اعتماد هستید

کسی که به شما حسادت می کند ممکن است متوجه نشود که این احساسی است که او تجربه می کند. ما در بیشتر موقعیت ها تمایل داریم که هم احساسات اولیه و هم ثانویه داشته باشیم.

 • احساسات اولیه احساسات اصلی ما هستند، معمولاً احساسات آسیب پذیری که دوست نداریم به دیگران نشان دهیم، مانند غم ، شرم ، یا گناه .
 • احساسات ثانویه مانند خشم و شادی “از نظر اجتماعی قابل قبول تر” هستند .

حسادت، یک احساس اولیه، می‌تواند خود را به صورت خشم (هیجان ثانویه)، آزاردهنده یا حتی دور بودن شخصی نشان دهد.

اگر شک دارید که سردی کسی می تواند ناشی از حسادت باشد، مهربانی ابزار عالی است . این می تواند به فرد نشان دهد که شما دلسوز و قابل اعتماد هستید و امیدواریم که به او اجازه دهید مراقب خود باشد یا متوجه شود که احساسات خود را به شما نشان می دهد.

شما می توانید به این نکته توجه کنید که همیشه آنها را در ایمیل ها یا مکالمات بگنجانید، و پشتکار شما می تواند برای آنها مفید باشد تا در مورد خودشان یاد بگیرند. این همچنین می تواند به شما کمک کند که واکنشی نشان ندهید که خشم آنها را تحریک کند.

می‌توانید چیزهایی را که واقعاً دوست دارید، جالب می‌دانید یا تحسینشان می‌کنید، برای افزایش عزت نفس آن‌ها تعریف کنید.

تعیین حد و مرز: با مردم و با خودتان

ممکن است لازم باشد با افرادی که حسادت خود را به عنوان خشم نسبت به شما نشان می دهند، حد و مرزی تعیین کنید.

این ممکن است مانند گفتن چیزی به آنها به صورت شفاهی به نظر برسد، مثلاً “من قدردان این نیستم که با آنها اینطور صحبت شود.” یا این می تواند مانند یک مرز غیرکلامی مانند عدم شرکت در گفتگو یا ترک اتاق در صورت احساس خصومت به نظر برسد. شما باید تصمیم بگیرید که برای ایجاد امنیت عاطفی برای خود و تضمین یک محیط راحت چه کاری انجام دهید.

همچنین ممکن است لازم باشد برای خودتان حد و مرز تعیین کنید.

این می‌تواند مانند تصمیم‌گیری باشد که هر نظری را که شخص به شما یا در مورد شما می‌دهد، در مورد آن فکر نکنید یا آن را به دل نگیرید. این می تواند دشوار باشد، زیرا گاهی اوقات نظرات یک فرد حسود می تواند بسیار منفی باشد.

این بدان معناست که باید تشخیص دهید که آیا به طور مکرر به این نظر فکر می کنید یا خیر و از تکنیک های منحرف کننده فکر برای تغییر دادن افکار خود به موضوع دیگری استفاده کنید.

یک قالب مجدد می تواند به این صورت باشد : «کریس دوست دارد سعی کند من را وادار کند خودم را دوباره حدس بزنم. من این اجازه را نمی دهم. من روی قدم زدن با سگم تمرکز می کنم.»

ممکن است لازم باشد جمله آخر را بارها و بارها تکرار کنید تا افکار شما به نظر منفی بازگردد. این به شما کمک می کند تا خود را در احساسات شخص حسود گم نکنید و روی ارزش ها و رضایت خود تمرکز کنید.

می توانید از همدلی با فردی که حسود است استفاده کنید

همدلی یکی از مهم ترین مهارت های سلامت روانی است که می توانیم داشته باشیم. می توانید از همدلی با شخص حسود و با خودتان استفاده کنید. این همدلی را می توان به صورت شفاهی برای فرد بیان کرد.

به عنوان مثال، اگر انتقادات زیادی دارند، می‌توانید بگویید: «شما از ایده من برای جذب مشتریان بیشتر هیجان‌زده نیستید، زیرا احساس می‌کنید راه بهتری وجود دارد. این عادلانه است. چه چیزی در ذهن دارید؟”

اگر به شما بگویند حسادت می‌کنند، می‌توانید با گفتن این جمله پاسخ دهید: «این ناامیدکننده است که می‌بینید کسی کارهایی را انجام می‌دهد که دوستش دارند، و شما هم می‌خواهید این کار را انجام دهید. چیزی که همیشه می خواستی امتحان کنی چیست؟» این نشان می دهد که شما احساسات آنها را دریافت می کنید و به آنها علاقه مند هستید.

همچنین می‌توانید با درک اینکه چرا کسی احساس می‌کند و با در نظر گرفتن تجربیات و توانایی‌های زندگی‌اش، همدلی را در درون خود تمرین کنید. این می تواند به معنای داشتن دیدگاه های مختلف در مورد اینکه چرا شخص به شما حسادت می کند یا با شما بدرفتاری می کند.

آنها ممکن است حسادت کنند زیرا عزت نفس پایینی دارند یا همیشه با دیگران در دوران رشد مقایسه شده اند، بنابراین در بزرگسالی نیز تمایل دارند همین کار را انجام دهند. این ناشی از احساس ناامنی است. تصور آن مکان ناامنی می تواند در عدم واکنش خشمگینانه نسبت به فرد مفید باشد.

به خود یادآوری کنید: شما نمی توانید دیگران را کنترل کنید

بدانید که نمی توانید رفتار یا احساسات دیگران را کنترل کنید. شما نمی توانید کاری کنید که کسی حسادت نکند. این یک شغل درونی برای آن شخص است که باید روی آن کار کند و امیدوارم بتواند احساس ارزشمندی خود را ایجاد کند.

به خود یادآوری کنید که نمی توانید دیگران را کنترل کنید و فقط می توانید آنچه انجام می دهید و می گویید کنترل کنید.

حسادت نسبت به شما به این معنی است که کاری که انجام می دهید خلاقانه، جالب یا معنادار است. به خود یادآوری کنید که می‌خواهید روی چیزهایی تمرکز کنید که برای شما معنادار هستند و به خود و کارهایی که انجام می‌دهید افتخار می‌کنید.

با حسادت راحت تر شوید

حسادت یک احساس طبیعی است. حسادت نیز مانند همه احساسات هدفی دارد و نه می توان آن را ریشه کن کرد و نه نباید. احساس حسادت به ما پیام می دهد که چه می خواهیم و چه چیزی به ما لذت می دهد.

سالم ترین نسخه آن ما را بی حرکت می کند تا اهداف خود را دنبال کنیم و می تواند به ما هشدار دهد تا چیزهای ضروری برای بقای خود را دنبال کنیم.

سرزنش کسی به خاطر احساس حسادت به طور خودکار ضروری نیست. درست است که ما مسئولیم که یاد بگیریم چگونه احساسات خود را به طور سازنده مدیریت کنیم و از آسیب رساندن به دیگران جلوگیری کنیم.

حسادت، زمانی که به درستی به کار گرفته شود ، می تواند منجر به هر چیزی شود، از درگیری های درونی گرفته تا درگیری در روابط. با این حال، وقتی به درستی پرورش داده شود، می‌تواند فرصتی بی‌نظیر برای تعمیق آگاهی فرد از آنچه می‌خواهد و به چه کسی اهمیت می‌دهد باشد.

موضوع حسادت بودن می تواند احساسات و واکنش های مختلفی را برانگیزد هنگامی که آدرس داده نشود ، می تواند:

 • روابط را از هم پاشید
 • ایجاد رنجش
 • از دیدن دیدگاه یکدیگر توسط عزیزان جلوگیری کنید

به عنوان یک درمانگر، مشاهده می‌کنم که گاهی اوقات سخت‌ترین قسمتی که بیمارانم در معرض حسادت هستند، ارتباط آنها با احساسات است .

برای مدیریت مؤثرتر حسادت، از خود بپرسید: «در زیر حسادت چیست؟» اگر مورد حسادت بودید و تجربه آسیب زا بود ، ممکن است شخص به اشتباه تهدیدی را با مرتبط کردن وضعیت فعلی با وضعیت قبلی تشخیص دهد.

حتی زمانی که رویداد گذشته بی‌اهمیت به نظر می‌رسد، اگر به درستی با آن برخورد نشود، احساسات می‌توانند در طول زمان ایجاد شوند و در نهایت منجر به علائم استرس آسیب‌زا شوند (آیا تا به حال فکر کرده‌اید، “چرا من اینقدر مضطرب هستم؟ هیچ اتفاق بدی در حال رخ دادن نیست” ).

به احساسات و عواطف خود رسیدگی کنید

با این سوال شروع کنید که چه چیزی شما را آزار می دهد. به احساسات خود توجه کنید و مشاهده کنید . این حسادت دقیقاً چه تأثیری روی شما می گذارد؟ آیا شما در خطر هستید؟ در نظر بگیرید که چه احساساتی در خانه دوران کودکی شما مجاز بوده و چه احساساتی تعطیل شده اند .

اگر در کودکی تشویق به احساس همه احساسات نشدید و حتی بیشتر از آن یاد گرفتید که برخی از احساسات خوب نیستند ، درک حسادت می‌تواند باعث ایجاد اضطراب شود.

ممکن است بخواهید حسادت متوقف شود، و در برخی موارد انگیزه ای دارید که سعی کنید از طریق عمل متوقف شوید. دوباره ارزیابی کنید که آیا حسادت به کسی آسیب می رساند یا خیر. اگر خطر یا خطری وجود ندارد، می توانید حسادت را به عنوان تعریفی از سخت کوشی، موفقیت و به دست آوردن چیزهای مطلوب خود در نظر بگیرید.

هنگامی که با خودتان و اینکه چه چیزی به احساسات شما کمک می‌کند و چرا صادق هستید، می‌توانید با برداشتن گام‌های فعال برای حل و فصل وضعیت خود به روشی که نیازهای شما را برآورده می‌کند، شروع کنید.

با برقراری ارتباط آشکار با حسادت مقابله کنید

یک مرحله مقابله با حسادت با برقراری ارتباط آشکار است. در مورد آن صحبت کنید و گفتگوی صادقانه داشته باشید. اطمینان حاصل کنید که هر دو طرف فرصتی برای توضیح دیدگاه خود دارند و یکدیگر را به خاطر احساسات خود سرزنش نکنید.

از طریق بحث، می توانید به مصالحه برسید.

در حالی که نادیده گرفتن یک روش رایج برای مقابله با احساسات دشوار است، احساسات راهی برای ادامه ظهور بدون برخورد صحیح با آنها دارند. به جای اینکه اجازه دهید حسادت شما را تحت تاثیر قرار دهد، می توانید فعال باشید و به عنوان مثال با کمک به شخص مقابل در مورد خودش یا پروژه هایش، راه حل هایی برای خود ایجاد کنید.

تصدیق کنید که احساسات آنها را درک می کنید و برای کمک در دسترس هستید

اگر شخص حسادت را به کار می‌گیرد، با کمک به او در رسیدن به اهدافش ، آن را بپذیر و حتی در آغوش بگیر . می توانید تصدیق کنید که احساسات آنها را درک می کنید و برای کمک به جاه طلبی های آنها در دسترس هستید.

شاید تعجب کنید که بدانید در زیر حسادت احساساتی وجود دارد:

 • حقارت
 • احساس گناه
 • غمگینی
 • بی کفایتی

در درمان، ما این موارد را در خط مقدم توجه قرار می‌دهیم، که این موضوع را از بین می‌برد و خودپذیری را تقویت می‌کند. این ممکن است به گفتگوی بیشتر منجر شود، که فرصتی برای یادگیری در مورد منشاء است.

دانستن زمان جدا شدن مهم است

زمانی وجود دارد که درگیر شدن با یک فرد حسود می تواند آزاردهنده باشد. دانستن زمان جدا شدن مهم است. حسادت در صورت عدم توجه می تواند مضر باشد.

با ارزیابی اینکه آیا تهدید واقعی را تشخیص می دهید، شروع کنید، علائمی که فرد ممکن است باعث ناراحتی یا حتی آسیب شود . به یاد داشته باشید که آسیب عاطفی همچنان آسیب است.

پس از پردازش احساسات خود ، برقراری ارتباط آشکار ، و تعیین مرزهای واضح ، همچنان متوجه می شوید که حسادت برطرف نشده است و راه حلی امیدوارکننده نیست. که نشانه ای برای شروع جدا شدن است .

برای ایجاد امنیت عاطفی و جسمی فاصله را رعایت کنید

انرژی خود را به جای داشتن شفقت به خود و قدردانی نسبت به آنچه دارید متمرکز کنید. در نهایت حسادت مسئله آنهاست ; ما فقط می توانیم خودمان را کنترل کنیم

به خود یادآوری کنید که اشکالی ندارد که آنها احساس ناراحتی کنند و این مسئولیت شما نیست که آن را برای آنها حل کنید . رعایت فاصله برای ایجاد امنیت عاطفی و فیزیکی اشکالی ندارد.

این حسادت را به رشد خود تبدیل کنید

همه ما لحظاتی را داشته‌ایم که بخش‌هایی از افراد دیگر، ظاهر، توانایی‌ها، شخصیت‌ها یا ویژگی‌های دیگر را تحسین می‌کنیم و به درون خود حسادت می‌کنیم. و بسیاری از ما حسادت را بدون هیچ هشداری به سمت ما نشانه رفته است.

هیچ یک از این تجربیات احساس خوبی ندارند، و اغلب اوقات، حسادت درونی یا هدف ما می‌تواند فرصت‌هایی برای رشد خود فراهم کند.

این حسادت را به رشد خود تبدیل کنید. اگر در موقعیتی قرار گرفتید که شخصی حسود ، حسود یا بیش از حد رقابتی به نظر می رسد ، در اینجا چند نکته وجود دارد که باید به خود یادآوری کنید.

 1. نفس عمیق بکشید و سعی کنید واکنشی نشان ندهید.
 2. ارزیابی کنید که آیا این چیزی است که ارزش پرداختن به آن یا مقابله با آن را دارد.
 3. به خود یادآوری کنید که اعتماد به نفس شما چیزی است که در مورد خودتان تحسین می کنید و نباید به دلیل نظرات بیرونی تغییرش دهید.
 4. افرادی را که اصرار دارند به شما اطلاع دهند که اعتماد به نفس شما بر آنها تأثیر می گذارد، حذف یا مسدود کنید.
 5. به خود یادآوری کنید که حسادت فقط یک احساس سطحی است. احتمالاً احساسات دیگری در زیر آن وجود دارد.
 6. برای افرادی که خودآگاهی کمتری دارند و در نگاه کردن به خود مشکل دارند، فضا و همدلی در نظر بگیرید.
 7. یادآوری اینکه حسادت ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد و شما نیز در مقطعی احساسات مشابهی را تجربه کرده اید.
 8. روی روابطی تمرکز کنید که شما را تشویق می کند تا بهترین خودتان باشید.

به یاد داشته باشید، حسادت به سمت شما ممکن است باعث شود کمی احساس ناراحتی کنید.

همچنین به یاد داشته باشید که مسئولیت احساسات دیگران بر عهده شما نیست . مثبت بمانید، سعی کنید نظرات و احساسات دیگران را به دل نگیرید و یاد بگیرید که از انرژی ذهنی خود محافظت کنید .

به آنها کمک کنید تا دلایل و احساساتی که زمینه ساز حسادت آنهاست را بررسی کنند

حسادت یک احساس پیچیده است و افراد حسود می توانند طیفی از رفتارهای منفی از سوء ظن تا نفرت را از خود بروز دهند. این احساسات زمانی برانگیخته می شوند که آنها فکر کنند یا احساس خطر کنند، چه واقعی و چه خیالی.

حسادت می تواند روابط را از بین ببرد در حالی که هیچ کس نمی تواند نحوه تفکر، احساس و رفتار دیگران را کنترل کند.

به همین دلیل است که دانستن نحوه برخورد با افراد حسود و تلاش برای انجام این کار ضروری است – و این برای این نیست که آن را از آنها دور کنیم، بلکه عمدتاً برای کمک به آنها در پردازش و درک اینکه چگونه این احساسات می توانند برای خودشان مضر باشند، است. به روابط آنها

تلاشی که برای برخورد با افراد حسود انجام می دهید به اهمیت آنها در زندگی شما بستگی دارد.

یکی از مهمترین جنبه هایی که باید درک کرد این است که حسادت از ترس و تهدید بی اساس، عزت نفس پایین و ذهنیت کمبود (یعنی احساس بی کفایتی و نابرابری) ناشی می شود. از این نقطه، اکنون می‌دانید که هیچ کنترل یا مسئولیتی بر احساس و یا رفتار طرف مقابل ندارید، و تقصیر شما نیست که او چنین احساسی دارد.

در حالی که نمی توانیم احساس و رفتار آنها را کنترل کنیم، می توانیم مکالمات حساسی داشته باشیم که الهام بخش تغییر است.

بنابراین، در ابتدا مشخص کنید که آن شخص چقدر برای شما مهم است.

برای مثال، اگر رابطه شما با اعضای خانواده و دوستانتان مهم است:

 1. این موضوع حسادت را به آگاهی آنها برسانید.
 2. به آنها کمک کنید تا دلایل و احساساتی که زمینه ساز حسادت آنهاست را بررسی کنند. از آنها برای ارزیابی و تأمل حمایت کنید.
 3. به آنها اطمینان دهید که آنها کافی ، شایسته و متعلق هستند و شما را تهدیدی نمی کند.

با تمایل آنها برای ارزیابی خود ، و تشویق و اطمینان شما، احتمالاً افزایش در خودآگاهی ، عزت و کارآمدی وجود دارد که می تواند آنها را ترغیب کند تا به جایی برسند که احساس کافی و کافی داشته باشند .

بنابراین، آنها مجبور به رقابت، مقایسه یا نگرانی نیستند و حسادت خود را رها می کنند. با این حال، این باید انجام شود تا طرف مقابل بفهمد که مسئولیت مدیریت احساسات، تغییر آنها و رشد آنهاست .

متوقف کردن حسادت آنها نباید به این بستگی داشته باشد که مجبور باشید چیزی را تغییر دهید تا آنها از احساس آن احساسات منفی خودداری کنند (در غیر این صورت، این کنترل و دستکاری خواهد بود) – احساسات آنها باید مدیریت و تغییر کند. این مسئولیت دیگران نیست که این احساسات را از بین ببرند.

حال اگر فرد حسود بخش مهمی از حلقه شما نیست، می گویم:

 • فقط به زندگی خود ادامه دهید و حالات خوب بی صدا را برای آنها ارسال کنید.
 • روی کاری که دوست دارید انجام دهید تمرکز کنید و آن را به بهترین نحو انجام دهید ، و همچنان که به ارزش انسانیت می افزایید، خودتان باشید.
 • هیچ فکری بهشون نکن

در غیر این صورت، آنها شما را به میدان انرژی منفی خود می کشانند ، و هنگامی که شما شروع به نگرانی در مورد آنچه آنها در مورد شما می کنند، تمرکز شما را از زندگی کردن به زندگی مورد نظر خود ، غنی سازی زندگی و انجام ماموریت زندگی خود منحرف می کند.

اجازه ندهید نظرات یا انتقادات آنها به شما برسد

افراد حسود همیشه چیزی برای انتقاد از شما پیدا می کنند. چه نوع لباس پوشیدن، شغل، وضعیت رابطه یا هر چیز دیگری، آنها راهی برای پایین آوردن شما پیدا خواهند کرد. اگر اجازه دهید کلمات آنها به شما برسد، فقط اوضاع را بدتر می کند.

بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که آنها را نادیده بگیرید و روی چیزهای مثبت زندگی خود تمرکز کنید. مهم است که به آنها نشان دهید که به آنچه آنها فکر می کنند اهمیتی نمی دهید و نظر آنها شما را آزار نمی دهد.

هرچه بیشتر ببینند که تلاششان برای پایین آوردن شما بی نتیجه است، احتمال اینکه تسلیم شوند و شما را تنها بگذارند بیشتر می شود.

افراد حسود با جلب توجه رشد می کنند. هر چه بیشتر به آنها بدهید، قدرت بیشتری بر شما خواهند داشت. مهم است که قوی بمانید و خونسردی خود را در اطراف آنها حفظ کنید زیرا منفی بودن آنها می تواند مسری باشد.

از صحبت در مورد دستاوردهای خود در مقابل آنها خودداری کنید

افراد حسود سعی می کنند دستاوردهای شما را کم اهمیت جلوه دهند و باعث شوند نسبت به خودتان احساس بدی داشته باشید. آنها سعی خواهند کرد که به شما این احساس را بدهند که به اندازه کافی خوب نیستید و لیاقت چیزی را که دارید ندارید.

یکی از راه‌های مقابله با این موضوع این است که از صحبت در مورد موفقیت‌هایتان یا چیزهایی که شما را در کنار آنها خوشحال می‌کند، خودداری کنید . اگر چیزی برای انتقاد از شما پیدا نکنند، در نهایت حوصله شان سر می رود و ادامه می دهند.

شما می توانید موفقیت های خود را با افراد حمایت کننده جشن بگیرید که باعث می شوند احساس خوبی نسبت به خودتان داشته باشید. با دوستان و خانواده خود در مورد آنچه باعث افتخار شما می شود صحبت کنید و به آنها بگویید که چقدر از آنها قدردانی می کنید.

سعی کنید احساسات آنها را درک کنید و با آنها همدردی کنید

افراد حسود معمولا ناامن هستند و عزت نفس پایینی دارند . آنها احساس می کنند به اندازه کافی خوب نیستند و باید دیگران را پایین بیاورند تا احساس بهتری داشته باشند. گاهی اوقات، اصلاً به شما مربوط نیست.

مطالب مرتبط: چرا مردم ناامن هستند؟

آنها ممکن است در زندگی خود مشکلاتی داشته باشند که با آنها سر و کار نداشته باشند، و عصبانیت و ناامیدی خود را روی شما فرو می برند.

سعی کنید درک و دلسوز باشید. اگر بتوانید درک کنید که حسادت آنها از کجا می آید، برخورد با آنها آسان تر خواهد بود. سعی کنید نظرات آنها را شخصی نگیرید و به یاد داشته باشید که آنها فقط در تلاش هستند تا احساس بهتری داشته باشند.

با درک ناامنی آنها، می توانید به آنها دلسوزی نشان دهید و شاید حتی به آنها کمک کنید تا از پس مشکلاتشان برآیند . وقتی می بینند که شما دشمن آنها نیستید، ممکن است نگرش خود را نسبت به شما ملایم تر کنند.

درگیر شایعات نباشید

یکی از کارهایی که افراد حسود دوست دارند انجام دهند شایعه پراکنی است. آنها عاشق شنیدن رازهای آبدار و صحبت در مورد دیگران پشت سر خود هستند. آنها عاشق شایعه پراکنی و خراب کردن روابط هستند. بسیاری از اوقات، آنها حتی فردی را که در مورد او صحبت می کنند، نمی شناسند و فقط به دنبال راهی برای ایجاد درام هستند.

مطالب مرتبط: چرا مردم پشت سر شما صحبت می کنند؟

اگر نمی خواهید با این نوع رفتارها همراه شوید، درگیر شایعات نباشید. مهم است که از مکالمات منفی دوری کنید. اگر با کسی صحبت می کنید که شروع به شایعات کرد، صادق باشید و به او بگویید که نمی خواهید در آن شرکت کنید.

حتی ممکن است بخواهید از مکالمه دور شوید.

چیز دیگری که می توانید امتحان کنید تغییر موضوع است. اگر بتوانید فرد را وادار کنید تا در مورد چیز دیگری صحبت کند، ممکن است در نهایت علاقه خود را به شایعه سازی از دست بدهد. مثبت بودن و شاد بودن بهترین راه برای منحرف کردن گفتگوهای منفی است.

حسادت انواع مختلفی دارد و هر کدام باید به گونه‌ای متفاوت با آن برخورد کرد.

همه افراد حسود یکسان خلق نمی شوند. برخی افراد ممکن است منفعل تر باشند و فقط بخواهند وارد زندگی شما شوند، در حالی که برخی دیگر ممکن است پرخاشگرتر باشند و سعی کنند روابط شما را خراب کنند. در برخی موارد، با فردی دستکاری روبرو می شوید که از باج گیری عاطفی برای رسیدن به خواسته خود استفاده می کند.

هر نوع حسادت باید به گونه ای متفاوت برخورد شود .

 • اگر با یک فرد منفعل سر و کار دارید، ممکن است لازم باشد او را بیشتر در زندگی خود بگنجانید.
 • اگر با فردی پرخاشگر سر و کار دارید، ممکن است لازم باشد حد و مرزهایی را تعیین کنید و از خود در برابر آنها محافظت کنید.
 • اگر با فردی دستکاری سر و کار دارید، ممکن است لازم باشد در مورد آنچه در اطراف او می گویید و انجام می دهید بسیار مراقب باشید.
 • اگر دوستان صمیمی هستید ، ممکن است تعیین حد و مرز دشوارتر باشد.

علاوه بر این، واکنش شما به رابطه شما با آن شخص بستگی دارد. با این حال، اگر رابطه نزدیکی با آنها ندارید، نادیده گرفتن رفتار آنها آسان تر است.

مهم نیست که با چه نوع فرد حسودی سر و کار دارید و رابطه تان با او، مهم ترین چیز مثبت ماندن است. اجازه ندهید منفی بودن آنها بر روحیه یا دیدگاه شما به زندگی تأثیر بگذارد.

به آنها اجازه دهید بدون شخصی سازی دیدگاه خود را داشته باشند

یکی از بهترین راه ها برای مقابله با افراد حسود این است که به یاد داشته باشید که آنها از شما جدا هستند . داشتن حس قوی از خود می تواند در برخورد با افراد حسود مؤثر باشد. این به این دلیل است که افراد دارای عزت نفس بالا به راحتی تحت تأثیر دیگران قرار نمی گیرند.

همچنین مهم است بدانید که اغلب یک اشتیاق پنهان در زیر حسادت وجود دارد. به خاطر سپردن این موضوع می تواند به کاهش خشم ناشی از حسادت کمک کند. شما نمی توانید کسی را به جز خودتان کنترل کنید، بنابراین اجازه دادن به آنها برای داشتن دیدگاه خود بدون شخصی سازی آن بسیار مهم است.

کنجکاوی یک جزء حیاتی برای مقابله موثر با حسادت است.

سوالاتی بپرسید تا درک واضح تری از دیدگاه آنها پیدا کنید. بله، مقابله با حسادت ممکن است دشوار باشد، اما بدانید که شما 50 درصد نقش هر یک از روابط خود را دارید. این بدان معناست که شما قدرت زیادی در درون دارید.

به جای اینکه واکنش نشان دهید یا حالت تدافعی نشان دهید، سوالاتی بپرسید تا بیشتر در مورد اینکه ممکن است شخصی شما را چگونه ببیند ، بپرسید . هر رفتار تکراری در حال تقویت است، بنابراین با تقویت نکردن یا واکنش نشان ندادن به حسادت، در راه کاهش استرسی هستید که حسادت می تواند ایجاد کند.

پذیرش و تغییر مؤلفه‌های مهمی هستند که در مواجهه با هر تعارض رابطه‌ای قرار می‌گیرید، و این در مورد تعامل شما با افراد حسود صدق می‌کند. وقتی حسادت یک مسئله است، می‌توانید واکنش و نحوه برخوردتان با یک فرد را تغییر دهید.

باید بپذیرید که ممکن است تغییر کنند یا نشوند. سپس، می توانید از رابطه خود با یک فرد حسود اجتناب کنید یا آن را تغییر دهید (موضوع دیگری که در کنترل شماست).

در مواجهه با یک فرد حسود، نگاه کردن به تصویر بزرگ بسیار مهم است.

 1. ارزش های خود را به خاطر بسپارید
 2. به یاد داشته باشید که برای چه چیزی می خواهید ایستادگی کنید و آن شخص باشید

سپس، حسادت به زودی به یک فکر بعدی تبدیل خواهد شد .

اگر حسادت شما را آزار نمی دهد، بهتر است آن را نادیده بگیرید

امروزه در بیشتر جنبه های زندگی خود به دلیل شبکه های اجتماعی قربانی حسادت می شوید. ترول‌ها و متنفران تقریباً در تمام پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی در پس‌زمینه هستند و منتظرند با اظهارنظرهای بد و بی‌رحمانه صدمه ببینند.

مقابله با حسادت آنلاین می تواند آسان تر از کسی باشد که در دنیای واقعی با شما مشکل دارد. شما به راحتی می توانید بدون اینکه مستقیماً با آنها درگیر شوید، مجرم را مسدود کنید.

وقتی صحبت از یک دوست، همکار یا حتی یکی از اعضای خانواده به میان می آید، مقابله با مشکل سخت تر است و مستلزم استفاده کامل از مهارت های دیپلماتیک شما است.

حسادت می تواند خود را به انواع مختلف نشان دهد.

 • دوستی که همیشه پشت سرت غیبت می‌کند یا تو را پایین می‌آورد، اما شخصاً تو را با چاپلوسی پر می‌کند.
 • دوستی که همیشه نقطه ضعف را در هر چیزی که پیشنهاد می کنید ، می پوشد یا انجام می دهید، پیدا می کند. اگر پیشنهاد دهید که در خانه بمانید، آنها شما را کسل کننده خطاب می کنند و اصرار می کنند که بیرون بروید. اگر بیرون می روید و اجتماعی هستید، ممکن است شما را یک جوینده توجه بخوانند.
 • شخصی که نسبت به شما سرد است اما همه کارهای شما را کپی می کند – از انتخاب مدل مو و لباس یکسان گرفته تا تماشای همان برنامه ها و حضور در همان مکان هایی که می روید.
 • دوستی که منفعلانه-پرخاشگرانه هرگز پست های رسانه های اجتماعی شما را دوست ندارد.
 • شخصی که شما را “گربه سیاه” می کند – اگر در باغ وحش محلی خود چند عکس عالی از پنگوئن ها گرفته اید، آنها به قطب جنوب رفته اند تا از آنها در زیستگاه بومی خود فیلمبرداری کنند.

حسادت چیست؟

حسادت ترکیبی از احساسات منفی از جمله ناامنی، خشم، اضطراب و ترس است. در خوش‌خیم‌ترین شکل خود، پاسخی بیولوژیکی است که از دوران غارنشینان خود به ارث برده‌ایم تا بقای خود را تضمین کنیم. در مردان، عملکرد اصلی آن اطمینان از انتقال DNA آنها است، در حالی که برای زنان، اطمینان از برآورده شدن نیازهای آنها است.

در برخی شرایط می تواند کاملاً طبیعی باشد – اگر شریک زندگی خود را با شخص دیگری ببینید، فوراً احساس حسادت می کنید. در موارد شدید ، اختلالات زمینه ای سلامت روان می تواند منجر به حسادت بیمار شود.

ما در اینجا در مورد حد وسط صحبت می کنیم – شخصی که با او سر و کار دارید که به نظر می رسد احساس حسادت طولانی مدت نسبت به شما داشته است که بر کیفیت زندگی شما تأثیر می گذارد.

اگر یک دوست یا همکار حسادت می کند، این معمولاً نشانه ای از اعتماد به نفس پایین است.

به عنوان مثال، آنها شما را به عنوان تهدیدی برای موفقیت، مسیر شغلی یا محبوبیت بیشتر از آنچه که هستند درک می کنند. اگر یک شریک حسادت بی دلیل نشان می دهد، این به خاطر اعتماد به نفس پایین و ترس از این است که کسی بهتر از او را پیدا کنید. شاید در گذشته به آنها خیانت شده است و اکنون انتظار دارند هر شریکی که باید همین کار را بکند.

مطالب مرتبط: چگونه با همکارانی که شما را دوست ندارند رفتار کنید

نحوه برخورد با افراد حسود

اگر رفتار حسادت آمیز شما را آزار نمی دهد، بهتر است آن را نادیده بگیرید. گاهی اوقات اعتراف به ناراحتی شما همان چیزی است که یک فرد کینه توز آرزوی رسیدن به آن را دارد.

با این حال، اگر شما را به سمت پایین می کشاند یا مانع از برقراری رابطه شما با آن شخص می شود، با آن مقابله کنید.

به خودت نگاه کن

قبل از اینکه کسی را به حسادت متهم کنید، رفتار خود را بررسی کنید و مطمئن شوید که کاری انجام نداده اید که باعث ناراحتی او شود.

آیا ممکن است چیزی را که شما گفتید اشتباه تعبیر کرده باشند؟ آیا آنها به سادگی دوران بدی را پشت سر می گذارند و مشغول هستند؟

حسادت فرد را بپذیرید

ترتیبی دهید که با آن شخص و به دور از افراد دیگر صحبت کنید. بدون اینکه عصبانی شوید، از آنها بپرسید که چرا بدون استفاده از کلمه J اینقدر از شما عصبانی به نظر می رسند.

اگر منکر این موضوع شدند، یکی دو مثال بیاورید. اگر آنها اصیل باشند، حتی اگر رفتار آنها را به طور کامل توضیح ندهد، پاسخی خواهند داد.

اگر آنها همچنان آن را انکار می کنند و مثال های شما را با استفاده از عباراتی مانند “من هرگز این را نگفتم” یا “شما بیش از حد حساس هستید” را رد می کنند، بهتر است زیر مکالمه خط بکشید. این نوع رفتارها به گاز سوزی معروف است و احتمالاً بهتر است این شخص را در زندگی خود نداشته باشید.

حسادت را بررسی کنید

اگر آنها رفتار خود را تصدیق کردند، هرچند با اکراه، به آرامی بررسی کنید که این حسادت از کجا می آید.

چه عواطف و احساساتی پشت آن است؟ تهدید درک شده چیست؟ به آرامی قدم بردارید، اما سعی کنید آنها را وادار کنید که مقایسه هایی را که بین شما دو نفر انجام می دهند و اینکه چرا می ترسند اندازه گیری نکنند را اذیت کنند .

به همه چیزهای خوب در مورد آنها و چیزهایی که در زندگی شما چندان عالی نیستند اشاره کنید. رسانه‌های اجتماعی حتی می‌توانند دیدی تحریف‌شده از زندگی دیگران به مردم بدهند.

مطالب مرتبط: چگونه رسانه های اجتماعی بر روابط تأثیر می گذارند

طرف مقابل را تشویق کنید تا صحبت کند اما به همان اندازه مورد خود را بیان کنید

در مورد احساسات خود صحبت کنید. به آن‌ها بگویید رفتارشان چه احساسی در شما ایجاد می‌کند، اما این کار را با استفاده از جملاتی که با «من احساس می‌کنم» شروع می‌شوند به جای «تو می‌کنی» انجام دهید، زیرا این کار آنها را در حالت دفاعی قرار می‌دهد.

مطمئن شوید که می دانند شما برای دوستی آنها ارزش قائل هستید اما نه به هر قیمتی. طرف مقابل را تشویق کنید تا صحبت کند، اما به طور مساوی مورد خود را بیان کنید – هر دوی شما باید در مکالمه صدای خود را داشته باشید و در مورد اینکه چگونه با یکدیگر رفتار خواهید کرد، یک راه توافقی پیش رو داشته باشید.

مطمئن شوید که قرارداد شفاهی دارید، بنابراین در آینده هیچ ابهامی در این مورد وجود ندارد.

اندکی مهربانی راه درازی می کند

وقتی مردم با ترس مواجه می شوند، همیشه کنترل واکنش های خود و نحوه برخوردشان را ندارند. بدانید که حسادت از یک زخم نشات می‌گیرد و کمی مهربانی تا حد زیادی به بهبودی کمک می‌کند .

منبع حسادت آنها را شناسایی کنید

اگرچه ممکن است دشوار باشد، سعی کنید به آنها کمک کنید منبع حسادت خود را شناسایی کنند. ممکن است این چیزی باشد که آنها تصمیم گرفته اند در اعماق ناخودآگاه خود دفن کنند و شما دکمه های آنها را فشار دهید.

آنها را تشویق کنید تا با رویکردی مانند درمان تحول آفرین سریع به دنبال کمک خارجی باشند.

حرکت رو به جلو

اکنون که بر سر راه رو به جلو توافق کرده اید، مرزهای محکمی ایجاد کرده اید. اگر متوجه شدید که هنوز درگیر دشمنی این شخص هستید و او مرزها را نادیده می گیرد، نشانه آن است که این نمی تواند یک دوستی سالم باشد.

مطالب مرتبط: چگونه با کسی که به مرزها احترام نمی گذارد برخورد کنیم

می‌توانید برای دور شدن از موقعیت به دنبال کمک باشید – فوراً با هر آسیبی مقابله کنید و آن را به عنوان یک توشه احساسی ناخواسته با خود حمل نکنید.

بهترین راه برای مقابله با حسادت دوری از چنین افرادی است

به عنوان قانون اساسی برای هر احساس و احساس منفی در جهان، هر بار که هر فرد منفی را در اطراف خود می بینید، مطمئن شوید که از آنها دور باشید. صرف نظر از اینکه آنها از آشنایان یا دوستان شما هستند.

شما باید آنها را از زندگی خود حذف کنید زیرا حسادت محض می تواند به تدریج بر زندگی شما تأثیر بگذارد.

اگر نمی توانید از حضور آنها طفره بروید، باید با آنها در مورد این احساس روبرو شوید و در مورد احساساتی که در اطراف شما پخش می کنند با آنها صحبت کنید. این می تواند به شما بینش بهتری نسبت به مراحل بعدی که باید برای حذف آن از زندگی خود بردارید، بدهد.

حمایت خود را ارائه دهید اما مراقب نیت خود باشید

حسادت هرگز مربوط به طرف مقابل نیست. اغلب، زمانی که افراد می بینند که دیگران نسبت به درک آنها از زندگی خود “بهتر” عمل می کنند، باورهای پنهانی وجود دارد که فرد حسود به آن پایبند است و باعث می شود فرد حسادت کند و با دیگران رقابت کند.

معمولاً آن دسته از باورهایی که منجر به حسادت می شوند، باورهای مبتنی بر ترس هستند که فرد هرگز به همان عظمتی که دیگران قبلاً به آن دست یافته اند، نخواهد رسید. این واقعیت که دیگران قبلاً به این اهداف رسیده اند نشان می دهد که فرد حسود شایسته نیست .

هنگام برخورد با افراد حسود، باید این موارد را به خاطر بسپارید:

 1. این مسئولیت شما نیست که حسادت آنها را درمان کنید. مسئولیت بر عهده “مجرم” – فرد حسود است.
 2. وظیفه شما این نیست که دستاوردهای خود را کوچک کنید تا آنها در کنار شما احساس راحتی بیشتری کنند. این در مورد روابط شخصی و حرفه ای صادق است .
 3. همچنین مهم است که به یاد داشته باشید که همه ما در حال گذراندن چیزی هستیم، زیرا همه ما به شکلی با باورهای محدود کننده خود سروکار داریم.

وقتی می بینید که حسادت شما را هدف قرار می دهد، دلسوزی کنید و حمایت خود را ارائه دهید ، اما وقتی به آن فرد نزدیک می شوید، مراقب نیت خود باشید. اغلب اوقات، هر چیزی که طرف مقابل فکر می‌کند می‌خواهد، احتمالاً همان چیزی نیست که او می‌خواهد. شما بهتر از آنها نیستید.

این بدان معناست که، اگر کارمند A حسادت می‌کند به این دلیل که ترفیعی را که کارمند B دریافت کرده است، دریافت نکرده است، در این صورت ارتقایی که فکر می‌کند باید به جای B می‌گرفت، ممکن است ناامنی A را تأیید کند – اینکه او شایسته ترفیع نیست یا اینکه برای جلب توجه باید بیشتر از بقیه تلاش کند.

اگر کارمند الف بارها برای ارتقای یکسان قبول شود، حسادت او ممکن است ناشی از احساس ناامنی در مورد موقعیت خود در شرکت باشد. کارمند A حتی ممکن است ترفیع را نخواسته باشد، اما مهم ترین چیزی است که این ترفیع برای او نشان می دهد.

این در مورد روابط شخصی نیز صادق است. وقتی شوهر از اینکه همسرش وقت زیادی را با بچه ها یا همکارانش می گذراند حسادت می کند، ممکن است احساس کند که دیگر برای او اهمیتی ندارد. او نسبت به موقعیت خود در خانواده و همسرش احساس ناامنی می کند.

“کمانچه دوم” بودن برای بچه ها ممکن است باعث آسیب های دوران کودکی شود که او برای خواهر و برادرش یا شغل والدینش کمانچه دوم می نواخت. کنار رانده شدن دوباره توسط کسی که فکر می‌کرد قرار است «تا زمان مرگ» او را گرامی بدارد، احساسات گذشته را که وقتی پیر شد احساس می‌کرد حل‌شده است را از بین می‌برد.

این وظیفه همسر نیست که ناامنی های او را درمان کند، اما او می تواند:

 • با اولویت‌بندی مجدد برنامه‌اش برای سازگاری با او، از او حمایت کنید،
 • احساسات او را نسبت به او تقویت کنید، یا
 • هر کار دیگری که ممکن است برای رفع حسادتش لازم باشد انجام دهید.

خشم و برانگیختن حسادت از دیگران حمایت نمی کند. در عوض، ناهماهنگی بیشتری برای همه طرف‌های درگیر ایجاد می‌کند.

شما باید از همدلی، منطق و استدلال استفاده کنید

استفاده از این سه عنصر کلیدی در کنار هم، شما را در سطح بالا نگه می دارد و به رفتار با شخص حسود با احترام و قاطعیت کمک می کند.

به عنوان مثال، اگر شخص حسود با شما روبرو شد، ابتدا با تصدیق احساسات او پاسخ دهید (به عنوان مثال، “متاسفم که چنین احساسی دارید، و می توانم بفهمم از کجا آمده اید.” )

سپس منطقی و منطقی توضیح دهید که در مسیرهای مختلفی هستید. اگر مثلاً به یک دستاورد شما حسادت می‌کنند، به آنها یادآوری کنید که همه ما در مکان‌های مختلف زندگی هستیم و دستاوردهای شما منحصر به شماست.

شما به آنها توضیح عمیقی در مورد هیچ چیز بدهکار نیستید، فقط یک یادآوری ملایم است که دستاوردهای هرکس متفاوت خواهد بود و اینکه در مکان متفاوتی از زندگی باشید اشکالی ندارد.

شما مسئول رسیدگی به احساسات آنها فراتر از احترام نیستید.

شما باید مرزهای مشخصی را تعیین کنید

اگر به نظر می رسد که این شخص حسود مراقب تک تک حرکات شماست، ایجاد فاصله بین شما دو نفر را در نظر بگیرید. شما سزاوار این نیستید که احساس کنید روی پوسته تخم مرغ راه می روید، به این امید که آنها را تیک تیک نزنید.

ممکن است لازم باشد به آنها توضیح دهید که نمی خواهید در مورد موضوعی که آنها نسبت به آن حسادت می کنند صحبت کنید. اگر این فردی در زندگی شخصی شماست، در صورت پیش آمدن شرایط، کاملاً قابل قبول است که از خود فاصله بگیرید.

با این حال، حسادت در محل کار ممکن است کمی مشکل باشد. اگر همکار حسودی وجود دارد که در موردش صحبت می کنید، ممکن است لازم باشد که با موقعیت روبرو شوید و ببینید که چگونه می توانید به بهترین شکل تنش را برطرف کنید .

به عنوان مثال، ممکن است از آنها بپرسید: «به نظر می رسد ما در کار با هم مشکل داریم. چه کنیم تا روابطمان در محل کار بهتر شود؟»

با باز کردن چنین بحثی، شما این فرصت را دارید که به هر طریقی مرزبندی کنید. آگاه ساختن مجرم حسود از مشکل اولین گام برای یافتن راه حل است.

همه ما در مقطعی با حسادت مواجه شده ایم. خواه یک همکار باشد که نمی‌خواهد شما ترفیع کسب کنید، یک شریک نامطمئن، یا دوستی که همیشه به رقابت فکر می‌کند، برخورد با افراد حسود می‌تواند یک چالش باشد.

نکته مهمی که باید به خاطر بسپارید این است که حسادت اغلب به خاطر ناامنی ها و ترس های طرف مقابل است نه شما.

مطالب مرتبط: چه چیزی باعث ناامنی و حسادت در یک رابطه می شود؟

در اینجا چند نکته برای برخورد با افراد حسود آورده شده است:

احساسات آنها را تأیید کنید؛ بگذارید احساس کنند شنیده می شوند

سعی نکنید حسادت آنها را کم اهمیت جلوه دهید یا آنها را نادیده بگیرید. درعوض، احساسات آنها را تأیید کنید و به آنها اجازه دهید بفهمند که چرا ممکن است چنین احساسی داشته باشند. تصدیق احساسات آنها به پراکنده شدن وضعیت کمک می کند و باعث می شود احساس کنند شنیده می شوند.

آنچه را که می گویند به زبان خودشان تکرار کنید. سپس، می‌توانید چیزی شبیه این بگویید: «می‌فهمم که وقتی من Y هستم، X را احساس می‌کنی » .

به عنوان مثال، “من می فهمم که وقتی من اینقدر در مورد سایر دوستانم صحبت می کنم احساس حسادت می کنید. وقتی این کار را انجام می‌دهم، احساس می‌کنی آنقدرها هم برایم مهم نیستی.»

به آنها اطمینان دهید که برای رابطه خود ارزش قائل هستید

هنگامی که احساسات آنها را پذیرفتید، به آنها بگویید که هنوز به آنها اهمیت می دهید و برای رابطه خود ارزش قائل هستید . به آنها اطمینان دهید که برای شما مهم هستند و جایی نمی روید.

این مهم است که به آنها اطمینان دهید زیرا ممکن است احساس کنند دیگر برای شما مهم نیستند یا شما به آنها اهمیت نمی دهید. بگذارید بدانند که اینطور نیست و شما هنوز برای رابطه خود ارزش قائل هستید.

با اجتناب از مقایسه، حسادت را پراکنده کنید

یکی از بهترین راه‌ها برای پراکنده کردن حسادت، پرهیز کامل از مقایسه است. به جای صحبت در مورد اینکه چقدر زندگی شما بهتر از زندگی دوستتان است، روی جنبه های مثبت زندگی خود تمرکز کنید .

این به شما کمک می کند تا احساس رضایت بیشتری داشته باشید و از حسادت شما نسبت به خوش شانسی دوست خود جلوگیری کنید.

راه دیگر برای جلوگیری از مقایسه این است که از صحبت کردن در مورد چیزهایی که بهتر از دوستان یا همکارانتان هستند ، خودداری کنید .

بر خلاف خودت نرو

حسادت دیگران مشکل شما نیست. بیش از سهم عادلانه مسئولیت خود را بر عهده نگیرید. گوش دهید، تأیید کنید، اطمینان دهید و از مقایسه اجتناب کنید. شما حتی می توانید چیزهای کوچکی را که تأثیر قابل توجهی روی شما ندارند تغییر دهید.

برای خوشحال کردن آنها خودت را ناامید نکن

نحوه برخورد شما با افراد حسود بستگی به این دارد که فرد چه کسی باشد. اگر همکار یا دوست هستید، مطمئن شوید که در مقابل وسوسه کم اهمیت جلوه دادن دستاوردهای خود مقاومت می کنید یا خود را پایین می آورید تا آنها احساس بهتری داشته باشند.

ممکن است فکر کنید که این به دوست شما کمک می کند حسادت کمتری داشته باشد، اما کمکی نمی کند. مشکل در افکار درونی دوست شماست نه دستاوردهای شما.

 • صحبت کن

اگر با یک شریک عاشقانه است، در مورد احساسات خود با آنها صحبت کنید. سعی کنید درک کنید که آنها چه احساسی دارند و حسادت از کجا می آید.

مطالب مرتبط: چرا در روابط حسادت می کنیم؟

 • مرزهای مورد نیاز را تعیین کنید

همچنین، مرزها را تعیین کنید. تعیین حد و مرز یک چیز سالم در یک رابطه است. به آنها بگویید که رفتار خود را تغییر نمی دهید زیرا آنها احساس حسادت می کنند. پذیرای زوج درمانی باشید.

 • برو سراغ درمان

اگر شریک زندگی شما تا حدی حسادت می کند که رفتار شما را زیر نظر دارد یا آزادی شما را زیر پا می گذارد، می تواند به این معنی باشد که رابطه سالم نیست . قطعا این زمان برای صحبت با یک درمانگر است.

مستقیماً از آنها بپرسید که چه چیزی باعث اعمال آنها می شود

بر کسی پوشیده نیست که هر یک از ما در زندگی خود با عاملی از حسادت روبرو بوده ایم. خواه حسادت به خودمان باشد یا اینکه مردم به ما حسادت کنند. اما با گذشت زمان، فرد فقط باید یاد بگیرد که چگونه با آنها برخورد کند، زیرا ممکن است در هر مرحله از زندگی با افراد حسود برخورد کنید.

اول از همه، درک کنید که حسادت معمولاً ریشه در ناامنی دارد.

هر موقعیتی منحصر به فرد است و باید مطابق با آن رفتار شود. بنابراین در ابتدا باید سعی کرد به هر قیمتی از این وضعیت جلوگیری کرد . اگر نمی‌توانید از آنها اجتناب کنید، آن‌ها یا آنچه را که می‌گویند حذف کنید .

اگر حتی بی فایده به نظر می رسد، فقط با آن مقابله کنید و مستقیماً از آنها بپرسید که چه چیزی باعث اعمال آنها می شود. سعی کنید آدم بزرگتری باشید، آنها را با مثبت اندیشی خلع سلاح کنید و مدام به خود یادآوری کنید که مشکل آنها هستند، نه شما .

افراد حسود مانند ترول ها هستند: به آنها غذا ندهید

افراد حسود مانند ترول ها هستند: به آنها غذا ندهید . هر چه نسبت به آنچه که شما را عالی می کند فعال تر و محکم تر باشید، آنها بیشتر می خواهند شما را از بین ببرند. اگر با یک فرد حسود در تماس هستید، سعی کنید دریابید که چه چیزی باعث شده او با شما تماس بگیرد.

شاید بهتر باشد دسترسی آنها به فیدهای رسانه های اجتماعی خود را محدود کنید یا آنها را از رشته ایمیل خود حذف کنید، بنابراین در آینده از آن بی خبرند. در حالی که این مسئولیت واکنش نشان دادن به رفتار آنها را بر عهده شما می گذارد، اغلب راه ساده تری است.

حسادت چیزی است که انسان می تواند بر آن غلبه کند، اما به شرطی که خودش این کار را انجام دهد. برای بقیه ما، کاهش احساسات آنها تا بتوانیم روی خودمان تمرکز کنیم، شرط خوبی است.

کنترل اوضاع را در دست بگیرید

وقتی شخصی حسادت می کند، اغلب سعی می کند نشان دهد که نوعی قدرت بر شما دارد. با در دست گرفتن کنترل اوضاع و نشان دادن اینکه حرف های منفی آنها به شما آسیبی نمی رساند، به آنها نشان می دهید که سر بلند ایستاده اید .

آنها می توانند نظرات خود را به سمت شما هدایت کنند، اما شما خونسردی خود را حفظ خواهید کرد . این نشان می دهد که شما برای خود احترام قائل هستید.

آنچه در حال وقوع است را بپذیرید تا تصمیم بگیرید که بهترین اقدام بعدی چیست

پذیرش اینکه دوستی به دلیل حسادت در تلاش است در کار شما خرابکاری کند دشوار است. اما برای حرکت از این موضوع، مهم است که آنچه در حال رخ دادن است را بپذیرید تا بتوانید تصمیم بگیرید که بهترین اقدامات بعدی چیست.

گاهی برای رفع تعارض مقداری فاصله موقت کافی است ، در بعضی مواقع فاصله دائمی ممکن است راه حل باشد .

هیچ کس از ظلم افراد حسود مستثنی نیست. اعمال آنها نه محبت آمیز است و نه محبت آمیز. آنها به دنبال این هستند که نفرت و مسمومیت را به سمت شما هدایت کنند. وقتی افرادی را که دوستشان می‌دانید به شما حسادت می‌کنند، بیشتر دردناک است.

حسادت ریشه در ناامنی دارد. در اینجا نحوه برخورد با آن آمده است:

آن را شخصی نگیرید

هیچ کاری که انجام می دهید یک فرد حسود را راضی نمی کند. علیرغم بهترین نیت شما، آنها بر گسترش نفرت و منفی نگری متمرکز هستند. این هیچ ربطی به شما ندارد؛ مشکل از آنهاست

اجازه ندهید آنها روی شما تأثیر بگذارند یا به اعتماد به نفس شما آسیب وارد کنند.

مستقیماً به موضوع رسیدگی کنید

اگر نادیده گرفتن فرد یک گزینه نیست، هنگام عصبانیت یا استرس از نزدیک شدن به او خودداری کنید. با آنها آرام و منطقی صحبت کنید و آنچه را که برای گفتن دارید آماده کنید.

یک رویکرد مهربان تر را انتخاب کنید و تمایل خود را برای ایجاد یک رابطه مثبت و حمایتی ابراز کنید.

هیچ دلیلی برای انکار آنها ندهید

افراد حسود معمولاً در حال انکار هستند. ایده من از برخورد با آنها این است که دلیلی برای این کار به آنها ندهم. اگر به این نوع افراد اهمیت می دهید، نمی گذارید به دیگران حسادت کنند. اما کار دیگری که می توانید انجام دهید این است که چیزهایی را به آنها توضیح دهید که به آنها حسادت می کنند.

برای این کار می توانید:

 • داوطلبانه به آنها نزدیک شوید
 • دلایل حسادت نکردن را به آنها بگویید

ما باید توجه داشته باشیم که اعمال آنها منعکس کننده وضعیت درونی آنها است

همه می دانند که مقایسه می تواند دزد شادی باشد، و زمانی که در حالت مقایسه خودمان با دیگران زندگی می کنیم، اجتناب ناپذیر است که جرقه ای از احساس کمبود و بی لیاقتی را برانگیزد.

چرا؟ همه ما با هدایای خودمان ساخته شده ایم. بنابراین، سفر ما در زندگی و آنچه ایجاد می کنیم منحصر به فرد خواهد بود و هرگز نمی تواند به طور کامل تکرار شود.

علاوه بر این، حسادت اغلب آینه‌ای از ناراحتی است که فرد در درون خود دارد، اما صرفاً به شخصی که تصویری از چیزی است که دست نیافتنی به نظر می‌رسد فرافکنی می‌کند. هنگام تعامل با افراد حسود، باید حواس مان باشد که اعمال افراد منعکس کننده حالات درونی آنها باشد.

در اینجا چند نکته برای کمک به حرکت در این فرآیند وجود دارد:

 1. مکث کن و نفس بکش
  • زمانی را به کاهش سرعت خود اختصاص دهید و به احساساتی که توسط این تجربه برانگیخته می شوند فکر کنید.
  • همچنین، به خود اجازه دهید که به جای واکنش نشان دادن از یک وضعیت نامتعادل، این لطف را ارائه دهید.
 2. از خودت بپرس
  • آیا من احساس ارزشمندی و شایستگی خود را با اجازه دادن به او برای برهم زدن رفاه درونی یا احساس خود در دستان این شخص قرار می دهم؟
  • اگر چنین است، این ممکن است از کجا ناشی شود؟
  • چه باور ناخودآگاهی در هویت من ریشه دارد که اجازه می دهد احساسات و افکار من توسط دیگران دیکته شود؟
 3. به مرحله پذیرش برسید
  • بپذیرید که ممکن است نتوانید احساس این شخص را نسبت به خود تغییر دهید، اما همیشه می توانید جهت افکار و انرژی خود را دیکته کنید.
 4. رهایی
  • درک کنید که این سفر شما نیست که به درک دیگران از شما تمایل داشته باشید.
  • رها کن، برایشان عشق بفرست و انرژی خود را به سمت تجربیات و افرادی هدایت کن که فنجانت را پر از آرامش و شادی می کنند.

حسادت یک احساس رایج است که همه ما در یک نقطه احساس می کنیم. طبیعی است که وقتی کسی چیزی دارد که شما می خواهید احساس حسادت کنید. اما، زمانی که این حسادت به حسادت و وسواس تبدیل شود، می تواند خطرناک شود.

اگر با یک فرد حسود سر و کار دارید، بهترین کار این است که مثبت بمانید و او را نادیده بگیرید. اجازه ندهید منفی بودن آنها شما را پایین بیاورد.

قوی بمانید و سرتان را بالا نگه دارید

من معتقدم که همیشه مثبت بمانم. مهم نیست که کسی چه چیزی را به سمت شما پرتاب می کند، قوی بمانید و سر خود را بالا نگه دارید. افراد حسود ناامن هستند و نیاز به توجه دارند.

معمولاً وسوسه انتقام گرفتن وجود دارد، اما راه حل نیست. اما پاسخ دادن به منفی با منفی بیشتر راه حل نیست.

علاوه بر این، اگر فرد حساسی هستید، حتی ممکن است احساس بدی داشته باشید یا فکر کنید کار اشتباهی انجام داده اید. حقیقت این است که شما هیچ کار اشتباهی انجام نداده اید. شما فقط به این دلیل مورد هدف قرار می گیرید که طرف مقابل به شما حسادت می کند.

بهترین راه برای مقابله با افراد حسود نادیده گرفتن آنهاست. به آنها نشان دهید که از حسادت کوچک آنها بالاتر هستید و این شما را آزار نمی دهد. آنها را از اینکه بدانند به شما رسیده اند راضی نباشید.

همیشه بهتر است از آن بگذریم و معمولا افراد مثبت اندیش اگر واکنش منفی نشان دهند بعدا احساس گناه می کنند. تمام تلاش خود را بکنید تا ناراحت نشوید. اطراف خود را با افراد مثبتی احاطه کنید که شما را می سازند، نه اینکه شما را خراب کنند.

و در نهایت، همیشه به خودتان وفادار بمانید . اجازه نده کسی که هستی را تغییر دهد

شما مجبور نیستید چیزی را به کسی ثابت کنید. شما همیشه این گزینه را دارید که عقب نشینی کنید

اگر نظرات منفی دریافت می کنید، آنها را به دل نگیرید . دفاع کردن و واکنش نشان دادن آسان است ، اما این فقط وضعیت را بدتر می کند. در عوض، سعی کنید مسائل را از دید طرف مقابل ببینید. شاید آنها روز بدی را سپری می‌کنند یا در زندگی‌شان چیز سختی را پشت سر می‌گذارند.

مطالب مرتبط: وقتی کسی روز بدی را سپری می کند چه باید گفت؟

وقتی شخصی احساس حسادت می کند و اظهارات بد یا مضری می کند، می تواند به عنوان یک چالش تلقی شود. اما شما همیشه این گزینه را دارید که عقب نشینی کنید.

 • شما مجبور نیستید چیزی را به کسی ثابت کنید.
 • فقط لبخند بزن و برو
 • اجازه ندهید نظرات به شما برسد.

لبخند زدن بعد از اینکه کسی به شما توهین کرد دشوارتر از آن چیزی است که به نظر می رسد، اما حداقل می توانید سکوت کنید و بروید.

مطالب مرتبط: وقتی کسی به شما توهین می کند چه باید کرد و چه گفت

در نهایت، به هر دلیلی، سعی کنید درک داشته باشید . اما اجازه ندهید منفی بودن دیگران شما را پایین بیاورد. میدونی کی هستی و آدم خوبی هستی. بنابراین، اجازه ندهید دیگران چیز دیگری به شما بگوید.

رفتار با فامیل حسود

وارد عمل شوید و به آنها کمک کنید

من شخصاً با افراد حسود خیلی همدردی می کنم. گذشته از این، من قبلاً به افراد دیگر حسادت می‌کردم – چه کسی حسادت نکرده است؟

با این حال، وقتی همه چیز برای آن شخص مصرف می شود، من فقط می خواهم وارد عمل شوم و به او کمک کنم. می‌دانم که آنها به احتمال زیاد کمک من را نمی‌خواهند، اما اینکه حسادت زیادی آنها را آزار می‌دهد باید به این معنی باشد که چیزی بسیار اشتباه در زندگی آنها وجود دارد.

اگر آنها پیشنهاد کمک را نپذیرند، دیگر کاری نمی توانم برای آنها انجام دهم. سعی می‌کنم تا جایی که می‌توانم خودم را از روایت یک فرد حسود حذف کنم ، زیرا گرفتار شدن در الگوهای افکار منفی بسیار آسان است.

زمانی که می توانید آرام و منطقی باشید با آنها صحبت کنید

وقتی صحبت از کنار آمدن با حسادت و کینه به میان می آید، هر مورد منحصر به فرد است و باید با آن برخورد کرد. راه‌هایی برای برخورد با یک فرد حسود وجود دارد که ممکن است به آرام کردن شخص حسود یا محافظت از خود در برابر اظهارات و حرکات خصمانه کمک کند.

 • ابتدا وضعیت را ارزیابی کنید

اگر به این فکر کنید که چرا یک نفر احساس حسادت می کند، می توانید ببینید که چه چیزی باعث اعمال او می شود، که پردازش موقعیت را ساده تر می کند.

 • لغو/حذف

به لطف محبوبیت رسانه‌های اجتماعی، مردم اکنون ممکن است پشت صفحه‌نمایش رایانه‌شان پنهان شوند و به افرادی که می‌شناسند یا نمی‌شناسند توهین و فحاشی کنند. کلید حذف قدرت زیادی دارد.

اگر کسی در صفحه شما یا در یک انجمن اظهار نظر بدی در مورد شما می کند، آن را پاک کنید. اگر رفتار فرد ادامه پیدا کرد، دوستش را لغو کنید یا بلاک کنید.

 • با آن روبرو شوید

در برخی از سناریوها، بهترین اقدام این است که با آنها در مورد آنچه در حال وقوع است صحبت کنید. زمانی با آنها صحبت کنید که بتوانید آرام، منطقی و مطمئن باشید که می خواهید بگویید.

قبل از نزدیک شدن به فرد، افکار خود را آماده کنید تا از موضوعات صحبت خود آگاه شده و واکنش های احتمالی آنها را در نظر گرفته باشید. با آنها با احترام و حساسیت صحبت کنید، همانطور که دوست دارید با شما صحبت کنند.

اینترنت و رسانه‌های اجتماعی، پنهان کردن خود را در پشت صفحه‌نمایش رایانه‌هایشان و اشاره به افراد آشنا یا حتی غریبه‌ها را برای مردم ساده‌تر کرده است.

بیشتر این حملات از حسادت فرد ناشی می شود که با انگیزه احساسات خود از بی کفایتی یا نارضایتی از زندگی خود است.

تکنیک هایی برای برخورد با فرد حسود وجود دارد که می تواند فرد حسود را خلع سلاح کند یا از قرار گرفتن در معرض اظهارات و اعمال حسادت آمیز خودداری کند. هر موقعیتی منحصر به فرد است و باید به درستی مورد توجه قرار گیرد.

به خود یادآوری کنید: مسئله با آنهاست، نه با شما

زمانی که به دلیل حسادت کسی با شما بدرفتاری می شود، یک قدم به عقب بردارید و متوقف شوید.

سعی کنید آن را شخصی نگیرید . به خود یادآوری کنید که مشکل با شما نیست بلکه با آنهاست. حسادت و نگرانی های زیربنایی آنها آنها را به این شیوه ترغیب می کند.

آنها را به روشی مثبت خلع سلاح کنید

همدلی در مورد اینکه حسادت یک نفر ناشی از اضطراب، شک به خود و احساس بی کفایتی اوست، می تواند به شما کمک کند که درک بیشتری داشته باشید و هنگامی که شخصی نسبت به شما حسادت می کند، واکنش خود را اصلاح کنید .

اجازه نده افراد حسود شما را تعریف کنند

به عنوان مثال، اگر به تازگی برای خود یک ماشین جدید خریده اید و شخصی به شما اظهار می کند که چقدر خوش شانس هستید که می توانید ماشین جدید را بخرید، ممکن است فکر کنید که آنها این را از روی حسادت می گویند.

حسادت آنها به موفقیت شما نباید شما را تعریف کند.

شما این حق را دارید که هر طور که صلاح می دانید با خود رفتار کنید. اگر آنها می خواهند به شما حسادت کنند، این چیزی است که باید یاد بگیرند که با آن کنار بیایند. شما هرگز نباید احساس کنید که به دلیل رفتار خوب با خودتان نیاز به توضیح دارید.

حسادت آنها را نوعی چاپلوسی در نظر بگیرید

وقتی کسی به شما حسادت می کند، می توانید آن را نوعی چاپلوسی در نظر بگیرید. گاهی اوقات مردم به طرز خوبی حسادت می کنند.

“شما تازه کار جدیدی پیدا کردید. من برای شما خیلی خوشحالم، اما کمی حسادت می کنم، یا، “کاش می توانستم آن کفش های جدید و زیبایی را که خریدی، بخرم.”

اگرچه اعتراف به حسادت فرد، اظهاراتی مانند این می تواند به این معنی باشد که آن شخص واقعاً برای شما خوشحال است. از این که فکر می کنند آنچه دارید مطلوب است، متملق باشید.

سعی کنید از کسانی که بیش از حد حسود هستند دوری کنید

ممکن است متوجه شوید که با افرادی معاشرت می کنید که به دلیل حسادت دائماً سعی می کنند شما را تحقیر کنند.

این افراد ممکن است جملاتی مانند “شام را بپردازید زیرا خیلی بیشتر از من درآمد دارید.” مگر اینکه با این افراد کار کنید و نتوانید از آنها دوری کنید، به یاد داشته باشید که نیازی به معاشرت با افرادی ندارید که باعث می شوند احساس کمتری داشته باشید .

اطراف خود را با افرادی احاطه کنید که برای شما خوشحال هستند و به موفقیت های شما افتخار می کنند.

کاری کنید آنها ببینند که چیزهایی هم در زندگی دارند که می توانند به آنها افتخار کنند

 • به خودت وفادار بمان

منفی گرایی را به منفی گرایی برنگردانید. به جای ناراحت شدن، خود را مجبور کنید مثبت اندیش باشید و به خودتان وفادار بمانید.

درک کنید که این شما نیستید که مشکل دارید – این شخص دیگری است. سرت را بالا بگیر و به خودت و همه ثابت کن که اون آدم وحشتناکی نیستی که ازت میسازن.

 • نسبت به آنها همدلی نشان دهید یا احساس کنید

حسادت از فردی نشات می گیرد که دارای ناامنی، عزت نفس پایین و ارزش خود پایین است. هنگامی که این را درک کردید، شروع به نگاه کردن به فردی که حسادت می کند را از دید دیگری خواهید داشت.

به جای اینکه عصبانی یا عصبانی باشید، سعی کنید با آنها همدل باشید.

 • در عوض مهربانی بدهید

به جای اینکه تمام توجهات را به خود جلب کنید و در مورد خودتان صحبت کنید، تمرکز را به آنها معطوف کنید و در مورد چیزی در زندگی آنها صحبت کنید که مثبت است . بگذارید ببینند که چیزهایی در زندگی دارند که می توانند به آنها افتخار کنند. افراد حسود اغلب بیش از دیگران به مهربانی نیاز دارند.

مطالب مرتبط: چگونه به کسی بگوییم که به موفقیت هایش افتخار می کند؟

 • نظرات منفی را شخصی نگیرید

اجازه ندهید شخص حسود با اجازه دادن به او که روز شما را خراب کند برنده شود. علیرغم آنچه افراد حسود می گویند یا علیرغم اینکه تلاش می کنند شما را گناهکار کنند، همچنان می توانید به شخصیت خود اطمینان داشته باشید.

 • افراد حسود را رها کنید

اگر سعی کرده اید روابط خود را بهبود ببخشید اما متوجه شده اید که هیچ کاری دیگر نمی توانید در مورد آن انجام دهید و این زندگی را از شما می کشد، ممکن است مجبور شوید از آنها دور شوید.

گاهی اوقات برای سلامت جسمی و روحی خود باید افراد سمی را از زندگی خود حذف کنید .

سایت فارسیدو

تمامی محتوا و آموزشهای خانواده، ازدواج و روانشناسی سایت ” فارسیدو” توسط تیم تخصصی و با استفاده از منابع علمی و به روز تهیه شده و در اختیار شما قرار داده شده است. کپی برداری و استفاده از مطالب با ذکر نام و آدرس سایت بلامانع است.

با 5 ستاره از ما حمایت کنید
5/5
در linkedin به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در email به اشتراک بگذارید
در facebook به اشتراک بگذارید
پذیرش ناپدری و نامادری جدید

چگونه پذیرش ناپدری و نامادری جدید را برای کودکان آسانتر کنیم؟

من نامادری هستم چه باید کنم؟ چگونه ناپدری مهربان باشیم؟ ارتباط، صبر، ایجاد استانداردهای توافق شده توسط بزرگسالان درگیر و تثبیت نقش عضو جدید در خانواده ای که قبلاً زندگی نامه قبلی دارد، کلیدی است تا داستان «سیندرلا» تکرار نشود.

ادامه مطلب »
چگونه یک ناپدری خوب باشیم پدرخواندگی موفق

چگونه ناپدری خوب باشیم | پدرخواندگی موفق

پدرناتنی باید از همان ابتدا مرزها را تعیین کنید، اما باید برای تنش نیز آماده باشید. بچه ها ممکن است در مورد رابطه جدید مادرشان مشتاق نباشند و برای مدتی غیرعادی نیست که رفتار نامناسبی داشته باشند. سعی کنید این را شخصی نگیرید. تا جایی که می توانید با عشق خود سخاوتمند باشید، حتی در مواقع سخت، و به احتمال زیاد با گذشت ماه ها و سال ها همه چیز یکنواخت خواهد شد.

ادامه مطلب »
خشونت علیه کودکان

خشونت علیه کودکان (جنسی – مدرسه – آنلاین)

خشونت علیه کودکان اشکال مختلفی دارد. می تواند فیزیکی، عاطفی یا جنسی باشد. این اتفاق در همه کشورها و در هر محیطی رخ می دهد – در خانه کودک، جامعه، مدرسه و آنلاین. در برخی از نقاط جهان، نظم و انضباط خشونت آمیز از نظر اجتماعی پذیرفته شده و رایج است. و برای بسیاری از دختران و پسران، خشونت به دست افرادی است که به آنها اعتماد دارند – والدین یا مراقبان آنها، معلمان، همسالان و همسایگان.

ادامه مطلب »
تجاوزهای خطرناک برای کودکان از نظر سازمان های بین المللی

تجاوزهای خطرناک برای کودکان از نظر سازمان های بین المللی

از کشتار گسترده، معلولیت، آدم‌ربایی و خشونت جنسی گرفته تا استخدام در گروه‌های مسلح و اعتصاب به مدارس و بیمارستان‌ها، و همچنین تأسیسات آبی ضروری – کودکان ساکن در مناطق درگیری در سراسر جهان همچنان در مقیاسی تکان‌دهنده مورد حمله قرار می‌گیرند. 

ادامه مطلب »
پسر لجباز

روش رفتار با پسر لجباز

والدین کودکان اغلب با عصبانیت ها و نگرش های دوران کودکی دست و پنجه نرم می کنند. بنابراین اگر شما یکی از آنها هستید، ما به شما کمک می کنیم تا بفهمید چگونه با یک پسر لجباز رفتار کنید.

ادامه مطلب »
دختر لجباز

تکنیک معجزه آسا رفتار با دختر لجباز

خلق و خو چیزی است که ما با آن متولد می شویم. بچه ها می توانند خلق و خوی داشته باشند و اگر دختر شما لجباز است، باید بفهمید که شما تنها نیستید که بچه لجبازی دارید. بسیاری از والدین دارای فرزندان لجباز هستند و وقتی بچه ها خیلی کوچک هستند اشکالی ندارد. اما روشی که با کودک لجباز خود رفتار می کنید، تفاوت بزرگی را در نوع بزرگسالی آنها ایجاد می کند. مرحله کودک نوپا و مرحله نوجوان سخت ترین مرحله در نظر گرفته می شود.

ادامه مطلب »
نوشتن دیدگاه